Tasarımcı İş İlanı Nasıl Olmalı?

Merhaba, böyle bir içeriği yazma nedenimiz sektörde gerçekten çok ilginç iş ilanlarının bulunması. Hem işveren açısından hem de tasarımcılar açısından bir iş ilanı nasıl olmalı? Bunun üzerinde duracağız. Tasarımcı iş ilanı nasıl olmalı nelere dikkat edilmeli hangi bilgiler istenmeli ve verilmeli detaylı şekilde rehber oluşturduk.

Neden Çok Sayıda Saçma İlan Var

Pin
Grafiker iş ilanları hakkında detaylı bilgi.

Biraz sektörle ilgili gruplarda ve platformlarda gezerseniz çok anlamsız ve rahatsız edici ilanları görebilirsiniz. Muhtemelen yapacağınız işi bilmeyen insanlar tarafından ilanlar açılıyor olabilir. Bir IK uzmanı ya da bir firma sekreteri muhtemelen tasarımcıda olması gereken özellikleri bilmeyebilir. Bu nedenle birbirinden kopya ve alakasız beklentileri olan iş yeri ilanları görebiliyoruz. Bu rehberden sonra umarım kaliteli ilanlarla daha sık karşılaşırız.

Ajans İş Veren Açısından İlanlar

Elbette her ticari işletme kendisine fayda sağlayacak kalifiye bir personel arar. Ancak bu tüm ticari beklentilerinizi tek bir personelin omzuna yüklemeniz anlamına gelmez.

Eğer bir tasarımcı ilanı verecekseniz yapmanız gereken ve kaçınmanız gereken şeyler var.

Grafiker İş İlanı Nasıl Verilir?

Öncelikle kısaca firmanızı tanıtın. Hangi sektörde ne gibi hizmetler veriyorsunuz ve kaç yıllık bir firmasınız, hedefleriniz nelerdir? Gibi soruları önceden yanıtlayın. Potansiyel personelleriniz sizi tanımalı. Mümkünse iş alımı yapacağınız alanla iligi bilgisi olan birine danışın. Yani tasarımcı arıyorsanız bütün yükü insan kaynakları personeline atmayın. Tasarımdan anlayan ya da mevcut olarak tasarımcı çalıştırıyorsanız o insanlardan yardım alın.

Kimsenin Tüm Programları Bilmesini Beklemeyin

En çok karşılaştığımız hatalardan biri de budur. Bir tasarımcıdan tüm Adobe Programlarını bilmesini isteyemezsiniz. Bu anlamsız bir davranış olur. Çünkü Adobe arkasında binlerce kişinin çalıştığı tasarım dışında bir çok sektör için uygulamalar üreten bir firma. Yani bir tasarımcıdan hem Dimensions hem After Effects hem Audition bilmesini beklememelisiniz. Zaten buna ihtiyacınız yok.

Siz ihtiyacınız olan iş tanımını açık ve net olarak yazın. Kullanacağı araçları ve yöntemleri tasarımcı zaten biliyordur. 

Görev Tanımı

İlan verirken görev tanımı kısmında net olun. Firmanız için neye ihtiyacınız varsa onları belirtin. Farklı personellerin yapması gereken işleri tasarımcının bir özelliği olarak aramamalısınız. 

Mutlaka Belirtmeniz Gerekenler

Çalışma süresi, sosyal haklar, eğer net bir ücret belirtmek istemiyorsanız bir bütçe aralığı, firmanızın gelecek hedefleri gibi bilgileri özet şeklinde ilanınıza ekleyin. Böylece ilanınıza bakan iyi tasarımcı sizin hakkınızda net bir fikre sahip olur ve boşuna zaman kaybetmemiş olursunuz.

Pin
Bir tasarımcı iş ilanı nasıl olmalı? nelere dikkat edilmeli?

Tasarımcı Açısından İş İlanı

İş dünyasının zorluklarını biliyorsunuz. Ekonomik şartlar sizi acil olarak bir iş bulmaya zorlayabilir. Ancak kendi değerinizi azaltmayın. Sizi hak eden firmalarla, mutlu olacağınız bir iş yerinde çalışmalısınız. Bu tamamen zamanla ilgilidir ve hayatınızın en kıymetli şeyini boşa harcamak akıllıca bir hareket olmaz. Bu nedenle iş ilanlarına dikkat edin.

Sizden beklenilenler karşılayabiliyor musunuz?

Bu soruya net bir cevap veremiyorsanız lütfen o işe başvurmayın. Öncelikle firmanın sizden ne istediğini iyi öğrenin ve yetenekleriniz dahilinde başarılı şekilde bu işi yaparım diyorsanız devam edin.

Firmanın daha önce yaptığı işleri mutlaka kontrol edin. Firma da daha önce çalışanlar ya da müşterileri firma için ne söylüyor öğrenin. En iyi referans iş geçmişini bilmektir. 

Fiyat konusunda pazarlık ederken karşı tarafı da düşünün. Benim fiyatım bu diyerek geçmeyin. Orta yolu bulmaya gayret edin. Bunu yaparken kendi değerinizi düşürmeyin tabi. 

Tasarımcı iş ilanı nasıl olmalı adlı içeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Sizin de başınızdan geçen ve ilginç bir iş bulma hikayeniz varsa yorumlarda bize de anlatabilirsiniz. Ayrıca grafik tasarım uzmanı nedir makalesine göz atarak meslek hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz

Yorum yapın