Ara
Close this search box.

Tasarım Trendlerini Nasıl Yakalarım

Merhabalar, tasarım trendlerini nasıl yakalarım diye soranlar için bir rehber oluşturduk. Grafik tasarım diğer sektörlerden biraz daha farklı. Elbette belli başlı araçları sürekli kullanıyoruz. Ancak tarzlar ve trendler çok hızlı değişiyor. Yaptığınız bir tasarım birden çağ dışı ya da eski olarak algılanabilir. Peki tasarım trendlerini nereden takip edeceğiz? Nasıl kendimizi sürekli güncel tutabiliriz. 

Aslında çok karmaşık bir süreçten söz etmiyoruz. Sadece bazı yeni alışkanlıklar edinmemiz gerekebilir. Tasarımcı olmayı tüm hayatımıza dahil etmeliyiz. 

Zaman Ayırmak

Tasarım Trendlerini Nasıl Yakalarım – Zaman

Kendinize ve tasarım sanatına zaman ayırın. Yaptığınız işlerin dışında olan bir zamandan söz ediyorum. Yeni şeyler keşfetmek ve daha çok pratik yapmak için zaman ayırmalısınız. Bu çalışma sistemini alışkanlık haline getirir ve günün belirli zamanlarında sadece bir şey öğrenmeye ve pratik yapmaya odaklanırsanız faydasını göreceksiniz. 

Çevrenizi Genişletin

Her işte olduğu gibi çevre yine çok önemli. Tasarımla ilgilenen ve başarılı olduğunu düşündüğünüz insanlarla iletişime geçin. Arkadaşlıklarınızı ve çevrenizi iş konusunda iyi bulduğunuz kişilerden seçin. Bunun için illa fiziki ziyaretler ve yüzyüze iletişimi seçmek zorunda değilsiniz. Tabi en güzel öğrenme ve sohbet yöntemi o ancak internet üzerinden çeşitli uygulamalar sayesinde başkalarının çalışmalarına katılabilir iletişim halinde kalabilirsiniz. 

İş Çevresi ve Tasarımcılar İle Yakın Olun

Portfolyo Sitelerine Düzenli Olarak Bakın

Tasarımcıların en sık kullandığı siteler genelde portfolyo ve haber siteleri. Portfolyo sitelerini sık sık ziyaret edin. Ana sayfada genellikle güncel çalışmalar olur buradan hareketle trendleri takip etmeniz kolaylaşır. Daha önce ilham alabileceğiniz web siteleri şeklinde bir makale yayımlamıştık.

Haber ve Bilgi Kaynakları

İlham alacağınız grafik tasarım siteleri
İlham alacağınız grafik tasarım siteleri

Tasarım Fikir’in de içerisinde bulunduğu haber ve bilgi kaynakları kategorisinde yayın yapan yerli ve yabancı siteleri ziyaret edin. Bu tür sitelerde neredeyse her gün tasarıma dair yeni bilgiler ya da haberler paylaşılıyor. Kendinizi güncel tutmak ve trendleri takip etmek için bu tarz kaynaklardan yararlanabilirsiniz. 

Tasarımla İlgisi Olmayan Kişilerle Konuşun

Her zaman tasarımcılardan ve yakın çevrenizden fikir almak yeterli olmaz. Farklı kesimlerden ve farklı ilgi alanlarına sahip insanlardan fikir almak onlarla sohbet etmek ufkunuzu genişletir. Haliyle bilmediğiniz sorunları keşfeder ve bir tasarımcı olarak ne gibi çözümler üretebileceğinizi düşünürsünüz. 

Dergiler ve Kitaplar

Tasarımla İlgili Dergileri Keşfedin

Hala oldukça fazla kullanılan basılı yayınların arasında dergiler yer alıyor. Artık internet üzerinden pek çok dergiye abone olabiliyorsunuz. E-kitaplar ve güncel yayınları takip ederek son gelişmelerden haberdar olun. Bu arada bizi Turkcell’in Dergilik uygulamasında da bulabilirsiniz.

Eğitim Kanalları

Çeşitli platformlardan eğitimleri takip edin. Muhtemelen iyi eğitimciler bulursanız onlar sizin yerinize trendleri takip eder ve derslerini günceller. Siz de bu eğitimcilerin eğitimlerini satın alarak ya da ücretsiz kaynaklardan ulaşarak kendinizi geliştirme fırsatı yakalarsınız.

Diğer grafik tasarımcılardan gerçekten farklı olmak istiyorsanız, güncel tasarım trendlerini takip etmeniz çok önemlidir.

Tasarım Trendlerini Nasıl Yakalarım sorusu için olası cevapları derledik. Sizin de bu konudaki görüşlerinizi yorumlar alanında görmek isteriz. Kendinize iyi bakın. Bir sonraki makalede görüşmek üzere. Diğer yazılara göz atmayı unutmayın. Ayrıca arama butonu çok güzel çalışıyor merak ettiğiniz bir kelimeyi yazarak içeriklerimize bakabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye