Ara
Close this search box.

Tarantino Film Fontları (İndirilebilir)

Tarantino Film Yazı Tipleri

Tarantino Film Fontları konusunda oldukça yaratıcı bir yönetmen. Quentin Tarantino, dikkat çekici ve olağanüstü bir film yapımcısıdır, başyapıtları eşsiz olaylarla dolu hikayeler içerir, zihninizi ve duygularınızı ele geçirir. Tüm ayrıntıları düşünerek, onları hikaye tuvalinde doğru yerlerine yerleştirir, bu gerçekten şaşırtıcı! Ancak, film başlığı fontlarını gördünüz mü?

Tarantino’nun sanat anlayışı herhangi bir çerçeveye bağlı değil. Filmlerinin girişlerini düzenleme şeklinde bile kendisine özgü bir ifadesini bulunuyor. Şunu söylemeliyim ki, bu adam gerçekten bir film yazı karakterleri manyağı! Çoğu sinema eserinin başlıkları, 3 dakikadan az bir süre içinde gururla sergilenen ardışık yazı karakterleri dizisine sahiptir. Quentin’in tercih ettiği tipografik detaylar tasarım açlığından kaynaklanmıyor.

“Once Upon a Time in Hollywood” filmini izleyene kadar dikkatimizi çekmeyen bu font seçimleri bu filmle birlikte radarımıza takıldı diyebiliriz. 60’ların retro estetiğine sahip olan bu film, merakımı uyandırdı ve Quentin Tarantino’nun tipografi tarzı tercihleri hakkında daha fazla bilgi edinme isteğiyle sizi 1992’den 2019’a kadar çıkan filmlerin yazı tipi ve font kullanımına göz atmaya davet ediyorum.

Rezervuar Köpekleri Yazı Tipi

Rezervuar Köpekleri Yazı Tipi

Tarantino’nun film başlığı yazı karakterlerinin uzun bir geçmişi vardı ve bu yolculuk oldukça inişli çıkışlıydı. Quentin’in kariyerinin başlangıcına geri döndüğümüzde, hikayeye ilk olarak yarattığı film olan ‘Reservoir Dogs’ ile başlamalıyız. Bu düşük bütçeli suç filmi, gelecekteki hardal sarısı açılış jeneriklerinin yolunu çizdi ve bu, Tarantino’nun tüm eserlerinin tanınabilir bir özelliği haline geldi. Burada kullanılan harfler, Garamond Font‘a aittir – oldukça standart görünümlü bir yazı karakteri olmasına rağmen atmosferi inanılmaz bir şekilde tamamlıyor.

Yazı Tipini İndir

Ucuz Roman (Pulp Fiction) Yazı Tipi

Bu afişi görürken klasik film müziğini kafanızda çalarken duyuyor musunuz? Bu şarkıyı gerçekten seviyorum! Ancak şu anda beni daha da şaşırtan şey, “Pulp Fiction” yazı karakterlerinin, giriş kredilerinin yaklaşık 2 dakikasında çeşitli stillerde gelmesidir. İlk görünen yazı karakteri ile aksiyon başlar, Art Deco estetiğine eğilir ve “Quentin Tarantino tarafından bir film” yazısını tanıtır – 1970 yılında Tom Carnase tarafından tasarlanan ITC Busorama. Bazı alternatiflerin değiştirildiğini söyleyebilirsiniz: S, T ve A harfleri.

ITC Busorama Fontunu İndir

Yavaşça şu klasik yazı tipine geçelim. Pulp Fiction yazı karakteri, Aachen Bold ile oluşturulan ve tüm film afişlerini süsleyen, her hipster odasında benzersiz bir iç tasarımın bir parçası olarak asılı duran bir yazı karakteridir (burada yargı yok, ikonik Uma Thurman çekimi bilirsiniz ☺️ ). Güçlü, dikkat çeken hardal sarısı tonu, (Bu arada renklerin anlamları konusuna gö atıp sarının anlamına bakabilirsiniz.) farklı tipografik çözümleri tek bir görsel kombinasyona birleştirirken oldukça yaratıcı davranılmış. Onu daha da tanınabilir kılan şey, göz alıcı bir şekilde tasarlanmış retro tarzıdır, ki bu aynı şekilde sizin eserlerinizin herhangi birini süsleyebilir!

Aachen Bold Fontunu İndir

Sonuç olarak, ardışık krediler ITC Benguiat fontu ile sunulur, özellikle başlangıçta John Travolta, Samuel L. Jackson ile başlayan ve Quentin Tarantino’nun adıyla sona eren tüm oyuncu kadrosu. Tüm yazı karakterleri, çeşitli karşıtlıkta stillerde sunulur, bu gerçekten büyüleyici.

ITC Benguiat Fontunu İndir

Jackie Brown Filmi Yazı Tipi

Tarantino Film Fontları denildiğinde bir başka akla gelen yazı tipi de Jakie Brown filmine ait. Önce senin için ilginç bir bilgiyi paylaşayım, ama umarım hoşuna gider. Jackie Brown’un başrolünü Pam Grier oynadı, Amerikalı bir aktrisdi ve o dönemde çok popüler olan bir dizi 1970’ler aksiyon ve blaxploitation filmine katılmıştı. Bu tür filmlerden biri de Pam Grier’ın başrolünde olduğu “Foxy Brown” adlı bir filmdi. İşte bu, Tarantino’nun filmi sadece aynı “Brown” ismiyle adlandırılmış değil, aynı aktris tarafından oynanmış değil, aynı yazı karakteri olan ITC Benguiat Caslon‘u kullanıyor.

Bu font lisanslı bir font olduğu için ücretsiz olarak buraya ekleyemiyoruz. Ancak biraz araştırma ile bulabileceğinizi düşünüyorum. 🤭

Quentin Tarantino film” yazı karakteri başka bir retro buluntu, 70’ler sinema kültürüne bir saygı duruşu ve özellikle “Foxy Brown” filmine — Goudy Heavy yazı karakterine bir övgüdür. Jackie Brown yazı karakterlerinin oyuncu kadrosunu sunan karakterlerini atlayarak, bu özel tipografi Imperator Script veya Filmotype Hudson temel alınarak yapılmıştır ve canlı bir retro tipografiyi temsil etmektedir.

İşte yine başlıyoruz: aynı sarı renklerdeki retro estetik ve “şişkin” harf biçimleri, bu süslemelerin tüm sihrini yapıyor. 90’ların veya 80’lerin böyle havalı bir metni uygulamak için basit bir numara olabilir, ancak cesur formlarla doygun renk, daha iyisiyle değiştirilemeyen bir formülü temsil ediyor. Tabii ki, açılış sahnelerinde birçok farklı yazı karakteri bulunuyor, ancak Tarantino filmleri arasında ortak bir şey var. Birçok Tarantino filmi arasında görünen üç seçilmiş film yazı karakteri var: Busorama, Friz Quadrata ve ITC Bookman. Onları size birazdan göstereceğim, ancak şu anda bilmeniz gereken şey, yukarıda bahsedilen filmlerde bulunmalarıdır.

Kill Bill Yazı Tipi

Bir çoğumuz bu film ile Tarantino’yu tanıdık desek yalan olmaz sanırım. En popüler filmlerinden biri Kill Bill. Yazı karakterleri konusunda, bu proje en renksiz olanıdır, minimalist bir tarafa yönelir ve tipik sarı tonlardan vazgeçer. Bu karar, klasik Akira Kurosawa filmlerinin noir havasını taklit etme isteğiyle tetiklenir.

Bununla birlikte, açılış film sahneleri hala birçok yazı karakterini içeren zengin bir içeriğe sahiptir. Şimdi bu “güçlü üçlü” film yazı karakterine daha yakından bakma zamanı geldi. Jay Johnson tarafından hazırlanan ve Tarantino’nun neredeyse her filmde görünen imzası haline gelen Busorama, ITC Bookman ve Friz Quadrata, hem Kill Bill Vol.1 hem de Kill Bill Vol.2 açılış sahnelerinde mükemmel bir şekilde sergilenmiştir.

Eğer bu film yazı karakteri çılgınlığının sona erdiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Johnson, sahneye iki yeni yazı karakteri daha soktu: Palatino ve Avant Garde, aralarındaki fark uçurum! Bu ikisinin kombinasyonunun nasıl olası bir şekilde onun kafasında uyumlu olduğunu hayal etmek zor.

ITC Bookman Fontunu İndir

Django Filmi Yazı Tipi

Ana başlık yazı karakterini internetin her yerinde araştırıyordum ve oldukça uzun bir süre sonra bu çabayı tamamen başarısız saymak zorunda kaldım. Sonuçta, bunun bir nedeni olduğu ortaya çıktı: Django Unchained yazı karakteri tamamen özel olarak tasarlanmıştı ve iddia edildiğine göre herhangi bir hazır yazı karakteri kullanılmamıştı, Sergio Leone filmlerine saygı göstererek yapılmıştı. Quentin Tarantino‘nun film editörü olan Sally Menke ile birlikte çalıştığına dair dolaşan bir söylenti var. Ancak bu maalesef yanlış bilgi, çünkü Sally Menke maalesef 2010 yılında vefat etti ve 2012’de çıkan “Django Unchained” filmi ile ilgisi olamazdı.

Unchained” kısmı ise Bank Gothic adlı bir font ile yazılmış. Bu fontu da internet ortamında araştırarak bulabilirsiniz. Çok benzer alternatifleri de mevcut. Western tarzı ücretsiz fontları araştırırsanız projenize uygun bir şeyler çıkacağına eminim. Ayrıca Dobra Slab yazı tipine de göz atmanızı öneririm.

Tarantino Film Fontları makalesini okuduğun için teşekkürler. Umarım işine yarayacak bir fontu bulmuşsundur. Tarantino sinema dünyası için eşsiz bir yönetmen. Ondan ilham alarak tasarladığınız çalışmaları yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. Başka bir içerikte görüşmek üzere.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma Rehberi 2024

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma konusu giderek popülerliğini artırıyor. Dijital dünyanın hızla evrildiği günümüzde, görsel içeriklerin önemi hiç olmadığı kadar arttı. Peki, bütçenizi sarsmadan, etkileyici

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye