Simge ve İkon Trendleri

Merhabalar, grafik tasarım trendleri sürekli değişiyor ve güncel olanı kullanmakta geç kalmayan tasarımcılar daha da öne çıkıyor. Bu makalede Simge ve İkon Trendleri hakkında detaylı bir rehber hazırladık.

Simgeler yani ikonlar web tasarımının vazgeçilmez bir parçası haline geldiler. Yalnızca estetik açıdan güzel görünmesi ile değil işlevi ile de oldukça işimize yarayan araçlar. Kullanıcıları yönlendirmek ve bilgilendirmek için ikonları sıklıkla kullanırız. Ayrıca bu yazı için özel olarak 99 ikonun yer aldığı bir paket hazırladık. Makalenin devamında bu paketi ücretsiz şekilde indirmek için bağlantı bulacaksınız.

İkon Nedir?

Yunanca bir kelime olan ‘eikon’ bu kelimenin köklerini oluşturuyor. Simge, bilgisayar ekranında dijital bir perspektiften görüntülenen minyatür bir grafik semboldür. İşleri hızlandıran ve yer olarak tasarruf etmeyi sağlayan küçük semboller ile pek çok şey anlatmak mümkün.

Pin
Simge ve İkon Trendleri – 2021 – 2022

1981 yılında bilgisayar mühendisi David Canfield ve tasarımcı Norman Lloyd Cox ilk ikon setini oluşturdu. Norman klasörler, belgeler, ofis araçları için ilk ikon setini oluşturdu.

Aslında temelde çıkış noktası iletişimi güçlendirmek ve bağ kurmak. Bilgisayarlar ile insanlar arasında yer alan arayüz tasarımlarını daha çekici ve kolay anlaşılabilir bir hale getiren bu simgeler öncelikle bu amaçla hazırlandı.

Minimalist Simgeler

Minimalizm hepimizin duyduğu bir tasarım trendi. Biz de daha önce sizlere Minimalist bir arayüz tasarımı nasıl olmalı? Makalesinde hem simgelerden hem de Minimalist yaklaşımdan söz etmiştik.

Pin

Minimalizm, tasarımı şekiller ve renkler de dahil olmak üzere yalnızca temel unsurlara indirgemek anlamına gelir. Bu şekilde hem basit hem de akılda kalıcı etkili bir tasarım yapmış olursunuz. İçerik odaklı bir deneyim tasarlamak istiyorsanız arayüz konusunda dikkatli olmak gerek.

Pastel Tonlarda İkonlar

Tasarım dediğimiz zaman renkleri düşünmeden olmaz. Tercih edilen renkler aslında her dönemde değişiyor. Her yıl yeni bir renk trend oluyor. Bu yılın renk trendi pastel tonlar. UI/UX tasarımında artan minimalizm ve sadelik akımında pastel renk çoğu tasarımı uyumlu şekilde tamamlıyor.

Pin

Pastel renklerin sevilme nedenlerinden biri de insanlar üzerindeki etkisi. Yatıştırıcı, sakinleştirici ve rahatlatıcı bir his uyandırıyorlar. Göz yormayan ve aslında tasarımın diğer öğelerinden rol çalamadan öne çıkmak istemeyen bir yapıya sahipler.

Kabartma ya da Oyma İkonlar

İngilizcede “Glyph” olarak biliniyorlar. Bu tarz ikonlar genelde tek renkli ve içerisinde şeklin beyaz bir boşluğunu barındıran bir nevi oyma sanatına benzeyen tarzda oluşturulur. Basit bir yapıları vardır ancak sınırlı alanlarda kullanmak Minimalist tasarımlar için oldukça etkili çözümler sunar.

Pin

Çizgi Stili İkonlar

Çizgi tasarım dünyasında her şeyin başıdır. Temel araçlarımızdan biri. Basit şekiller ve ana hatlar kullanan çizgi ikonları piksel tabanlı resimlerden evrimleşerek oluşturulmuşlar. Böylece güçlü ve etkili görüntüleri canlandırabilme yetenekleri var. Bu nedenle oldukça popüler bir tarz.

Pin

Bu tür ikonlar çok yönlüdür. Neredeyse her türlü arka plan ile rahatlıkla kullanılabilir.

Dairesel İkonlar

Tasarımcılar için çok önemli bir kavram daha var. Psikoloji. Daha önce Tasarım Fikir’de renklerin anlamları, şekillerin anlamları gibi detaylı rehberler hazırladık. Bu rehberlerde de sıklıkla söz ettiğimiz psikoloji ve tasarımın nasıl birbirleri ile etkileşim kurduğunu bir kez daha hatırlatalım. Psikolojik bir bakış açısından, daireler bütünlüğü temsil eder. Başı, sonu ve açıları yoktur.

Pin

Bu tür simgeler hazırlarken ya da kullanırken dikkat edilmesi gereken bir şey var. Simgelerin içeriğinin net şekilde anlaşılır olması. Çünkü bu dairesel form aslında sizi kısıtlar. Özellikle içerisindeki dikdörtgen, kare formunda bir çizim ise alan olarak iyi planlama yapmanız gerekir.

Elle Çizilen İkonlar

Evet bir süredir çok popüler olan bir tarz. Grafik tasarımda elle çizim teknikleri dikkat çekiyor. Düz ve kusursuz çizgiler yerine hafif titreşimli, organik görünen elle çizimler insanlarla daha hızlı iletişime geçiyorlar. Ayrıca bu tarz ikonların bir özelliği de benzersizlik duygusunu güçlendirmek.

Pin

Tasarım ve karalamalar bir araya geldiğinde yaratıcılığı başka bir düzeye taşıyabilirler. Taslak çizmenin öneminden de yakın zamanda sitemizde söz etmiştik. Arama butonunu kullanarak o içeriklere de ulaşabilirsiniz. Otantik görüntülere yönelik artan talep nedeniyle, elle çizilmiş simgeler son yıllarda popülerlik kazandı. Asıl öne çıktığı özelliği ise bir makine tarafından değil de bir insan tarafından hazırlandığı hissediliyor.

Emoji Simgeleri

Emojiler yeni bir dil haline geldiler. İngilizce, Fransızca gibi Emojilerin de başka bir dili var sanki. Genelde belirsizlik yaratabilecek ifadelere ve cümlelere anlam kazandırırlar. Duyguları iletmenin en güncel yollarından biridir. Emojiler sayesinde insanlar kelimelere ihtiyaç duymadan çeşitli duygularını ifade edebiliyor.

Pin

Tabi artık günümüzde neredeyse herkes bu emojileri kullanıyorlar. Görsel iletişim aracı olarak emojiler çok başarılı bir projedir.

İzometrik İkonlar

İzometrik kelimesinin de kökenleir Yunancadan geliyor. Eşit ölçüde anlamı taşıyor. İzometrik nesneler, düz nesnelere göre şeklin üstünü ve yanlarını da görebileceğiniz bir perspektif vermeniz anlamına gelir. Kabaca anlatmak gerekirse 2 boyutlu çizimlerle 3 boyutlu görünüm etkisi yaratmaya çalışıyoruz.

Pin

Bu tasarım tekniği ile oluşturan ikonlara da izometrik ikonlar diyoruz. Yine bu yılın trendleri arasında yer alıyorlar.

Ücretsiz İkon Seti

Ücretsiz olarak dağıtılan ikonlardan oluşturduğumuz bir paketi sizler için şöyle bırakıyorum. Bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Simge ve İkon Trendleri adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Aşağıdaki Twiter adresinden ya da diğer sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek bu tür faydalı içeriklerden haberdar olabilirsiniz. Teşekkürler.

“Simge ve İkon Trendleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın

1