Google Süper Özelleştirilebilir Fontunu Yayınladı

Merhabalar, Google Süper Özelleştirilebilir Fontunu Yayınladı. Aslında bu fontu bir süredir bir çoğumuz kullanıyoruz. Çünkü ücretsiz bir Google fontu olan Roboto gerçekten etkileyici bir yazı tipi. Peki bu yeni yazı tipinin diğerlerinden farkı ne? 

Roboto yazı tipi köklü bir güncelleme aldı. Artık ismi Roboto Flex. En ufak ayrıntısına kadar özelleştirilebilir.

Bildiğimiz Roboto artık Roboto Flex

Materyal tasarım kimliğine uygun bir font olan Roboto Google için uzun zamandır önemli bir yazı tipi. Hem web geliştiricileri hem de grafik tasarım sanatçıları tarafından da oldukça sık kullanılıyor.

Google Android 4.0 sürümünü tanıtırken kendi kurumsal kimliğinde de bu fonta yer vermişti. 

Fontun italik, kalın gibi çeşitli formları zaten mevcuttu ancak Flex adından da anlaşılacağı gibi her detayı kendi zevkinize göre düzenlemenize olanak sağlıyor.

Google Font’un Bugüne Kadar Üstlendiği En Büyük Proje

Robotro Flex yazı tipi Google’ın bloğunda yapılan açıklamaya göre bugüne kadar üzerinde çalıştıkları en büyük proje olmuş. İlk bakışta, standart, eski tarz Roboto Sans ile karşılaştırıldığında bir fark görmeyebilirsiniz. Ancak Deneme sayfasında yer alan ayarları biraz değiştirdikçe anlayacaksınız ki epey bir uğraşılmış. Çok esnek bir hale gelmiş.

Ağırlık, genişlik, optik boyut, derece ve eğiklik olmak üzere beş ayarlanabilir ana ekseni var. Metninizin istediğiniz kadar kalın, geniş veya dar olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, her harfin en küçük ayrıntısını bile düzenleyebilmeye izin veren birkaç parametrik daha eklenmiş.

Roboto Flex, Roboto yazı tipi için ciddi bir yükseltme olmuş. Ücretsiz güzel font arayışında olanlar için denenmesi gereken bir yazı tipi. Google test sayfasında da diğer fontlardan biraz daha farklı sergilenmiş. 

Roboto Flex Yazı Tipini İndir

Pin

Bu yazı tipini ancak test edip kullanınca ne kadar kullanışlı olduğunu anlayabiliyoruz. Ayrıca Web geliştiricileri için fontun ayrı ayrı versiyonlarını projeye dahil etmek yerine tek bir versiyon içerisinde özgürce düzenleme yapmak sitelerin açılış sürelerine kadar pek çok avantajı da birlikte getiriyor.

Ücretsiz İndir – Test Et

Masaüstü cihazlardan giriş yaptığınızda sayfanın altında yer alan deneme alanının sol tarafındaki araçları kullanarak fontun ne kadar esnek olduğunu görebilirsiniz. 

Pin

Ayrıca her tasarımcının göz atması gereken 13 kullanışlı font makalesine de göz atabilirsiniz.

Google Süper Özelleştirilebilir Fontunu Yayınladı Roboto Flex hakkında siz ne düşünüyorsunuz? 

Yorum yapın