Metaverse ve Tasarım

Merhabalar, teknoloji ne kadar hızlı gelişiyor değil mi? İlkel araçlardan, makinelere, internete ve şimdi de Metaverse kavramına. Metaverse ve tasarım ilişkisi üzerine öngörülerimizi paylaşmak istedik.

Metaverse Nedir?

Pin

Dijital bir hayat alternatifi diyebiliriz. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi terimleri duyduysanız metaverse’e yabancı değilsiniz demektir. Sanal ortamda yeniden hayata geldiğinizi düşünün. Sanal ortam derken çok geniş ve detaylı bir dünya yansımasından söz ediyorum. Yani içerisinde sanat galerileri, müzeler, konserler, evler, arabalar, kısacası dünyada deneyimlemek istediğiniz her şeyin bir kopyası bulunuyor. 

Kendinizi bu evrenin içerisinde sınırsız imkanlarla bulmak kuşağa hoş geliyor değil mi?

Blockchain’de alternatif bir evren

Peki bu metaverse bizler için ne ifade etmeli. Biz tasarımcıyız. Bu durumda metaverse içinde yapılacak çok iş var gibi görünüyor. Gelecekte tasarladığınız şeyler bir matbaaya giderek broşür haline gelmeyebilir. Bunun yerine blok zincirinin üzerinde bir kod parçasına dönüşmesi muhtemel. 

Pin
Metaverse ve Tasarım

Bu alternatif evrenin yaratım sürecine katkı sağlamak keyifli olmalı. Sonuçta dünyada imkanınız olmayan bir şeyi tasarlama fırsatınız olabilir. 

Web 2.0 Dönemi

İnternetin ortaya çıkışı yani web 1.0 dönemi çok uzun sürmedi. İzleyicilerin belirli kaynaklara erişmesi için oluşturulan bir ağ 2000 Li yıllarda kendisini geliştirdi. Artık internet kaynaklarının sayısı çoğalmıştı. Ayrıca izleyiciler yalnızca ziyaretçi olarak kalmak yerine kendi içeriklerini üretmeye başlamışlardı. Kullanıcı odaklı birçok ünlü platform bu dönemlerde kuruldu.

Pin
Metaverse ve Tasarım

Biz tasarımcılar içinde yeni yeni alanlar ve yapılacak işler ortaya çıkmaya başladı. Arayüz tasarımları, kullanıcı deneyimi tasarımları gibi kavramlar çok geçmeden web için de konuşulmaya başladı. Daha sonraki dönemde ise mobil cihazlar yaygınlaştı. Tüm bu gelişmeler farklı tasarım prensiplerini ortaya çıkardı ve alışkanlıklar gibi tasarım araçları, tarzlar ve yöntemler de değişti. Tıpkı bu önemli kırıldım noktaları gibi metaverse de önemli bir değişimi başlatıyor.

Yeni İnternetin Başlangıcı

Bazı kullanıcılar metaverse için tam bir saçmalık diyor. Çünkü zaten sunduğu her şeyin internet üzerinde mümkün olduğunu düşünüyorlar. Ancak metaverse olduğundan daha karmaşık ve büyük bir kavram. Her şey bitcoin ile başladı. Blok zincirin üzerinde çalışan bir internet ağı gibi. Takip edilmesi zor, tek bir adrese bağlı değil. Yani geleneksel internet kavramından birkaç konuda ayrılıyor. 

Facebook Yine Erken Davrandı

Facebook şirketi daha önce de yükselişe geçeceğini düşündüğü hizmetleri ve uygulamaları satın almıştı. Gelecek gördüğü için Instagram’ı ve WhatsApp’ı satın aldılar. Daha sonra sanal gerçeklik gözlüğü ve giyilebilir teknolojiler üzerinde çalıştılar. Şimdi de çok daha büyük bir gelişme ile gündemdeler. Şirket isimlerini “Meta” olarak değiştiriyorlar. Metaverse kavramı ile ilgili olduğu aşikar. Geleceğin teknolojileri konusunda araştırmalar ve yatırımlar yapılmaya devam ediyor.

Pin
Facebook Eski Logo ve Meta Yeni Logo

Peki biz ne yapalım? Biz sadece haberleri takip makaleler okuyup teorileri mi düşüneceğiz. Hayır, geleceğe kendimizi hazırlamalıyız. Yapay zekanın tasarım üzerindeki etkilerini Adobe Max etkinliğinde gördük. Photoshop 2022 ile gerçekten çok gelişmiş algoritmalar sunuldu. Programlar geliştikçe tasarımcıların tecrübe, donanım ve yetenekleri geride kalabilir. Bundan kurtulmanın en etkili yolu, okumak, denemek, yenilikten korkmamak. Kalıpları yıkarak yeni tasarım tarzları, kullanıcı deneyimleri planlamak işe yarayabilir. Eskiyi ve alışkanlıkları unutarak ileride işleri nasıl kolaylaştırabileceğinizi düşünün. Eminim birçok yaratıcı fikir ortaya çıkacaktır.

Özet

Sonuç olarak metaverse diye bir kavram artık hayatımızda. Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik temellerine dayanan blockchain üzerinde var olan yeni bir sanal evren. 

Bu makaleyi okuyan ziyaretçilerimiz Tasarım Trendlerini Nasıl Yakalarım? Adlı makaleyi de sevebilir. Bağlantı bırakıyorum. 🙂 

Metaverse ve Tasarım ilişkisi de her zaman olduğu gibi yine güçlü. Çünkü teknolojiler ne kadar gelişirse gelişsin insanların grafiklere, görsellere ihtiyacı olacak. 

“Metaverse ve Tasarım” üzerine 2 yorum

  1. 10 sene önce bitcoin çıktığında “Yok artık digital para mı olur?” diyerek treni kaçırmıştık. Şimdi Metaverse için hızlı davranmak lazım.. Bu bilgilendirici yazıları okudukça bilgimiz daha da artıyor. Teşekkürler…..

    Cevapla
Yorum yapın