Grafik Tasarım Güçlü Bir Silahtır

Merhaba, grafik tasarım güçlü bir silahtır. Kulağa oldukça ilginç gelen bir slogan değil mi? Ancak içerisinde gerçeklik payı da barındırıyor. Çünkü görsel iletişim ve kitle iletişimi uzun yıllardır çok yaygın şekilde kullanılan bir araç.  

Grafik tasarım insanları etkiliyor. Çünkü reklamlar, kampanyalar, broşürler, televizyon ve internet. Her yerde bir tasarımcının izini görüyoruz. Bir mesajı aktarmak için ya da bir ürünü satmak için hatta belirli bir fikri ve ideolojiyi insanlara empoze etmek için kullanılan güçlü bir araç.

Pin

Tasarımın Politikada Kullanılması

Grafik tasarım her zaman bir ürün satmaya çalışmaz. Hatta bazen görsel açıdan estetiklik kaygısı da içermeyebilir. Tasarım araçlarını ve unsurlarını belirli bir siyasi görüşü desteklemek ve insanları etkilemek için kullanmak mümkün. Seçim zamanlarındaki çeşitli siyasi partilerin afişlerini düşünün. 

Bazen yalnızca siyasetçilerin fotoğrafları üzerinden değil tasarımcıların özgün dokunuşlarını da içerirler. Örneği gülen bir yaşlı kadın, halkın içerisinden görsellerle desteklenmiş tasarım çalışmaları. Her biri bir mesajı iletiyor. Peki art niyetli ve kötü insanların tasarımcılar ile çalıştığını düşünelim? Bu durumda başlıktaki sonuç ortaya çıkıyor. Tasarım güçlü bir silahtır. 

Pin

Görsel etki daima yazılı iletişimden güçlü olmuştur. Olumsuz bir olayı size anlattıklarında belki çok fazla etkilenmezsiniz. Ancak o olaya şahit olmak ve görmek sizi etkileyebilir. Tasarımcılar belirli etik ve ahlaki duruşa sahip olmalıdır. 

Her şeye para ve maddi kazanç olarak bakmamalı. Yaptıkları eserlerin ne gibi mesajlar taşıdığını iyi bilmelidir. 

Pin

Tasarımın Reklam ve Satış Etkisi

Bir ürünün iyi ya da kötü olup olmadığını satın almadan anlamanız neredeyse imkansız. O ürünü size satın aldıracak şey görsel etki ve reklam. İyi bir ambalaj, güzel bir marka yüzü, afişler, reklamlar. Yani özetle grafik tasarım cebinizden para eksilmesine neden olabilir. 

Özellikle hayatınızda bir defa bile olsa ihtiyacınız olmayan ürünleri aldıysanız muhtemelen tasarımın güçlü bir silah olduğunu kabul edersiniz. Özellikle bu konu açıldığında aklıma fast food zincirlerinin reklamları ve afişleri geliyor. İnanılmaz lezzetli görünen ve kocaman bir burger fotoğrafı ile etkilenip aldığınız görselle alakası olmayan ürünlere anlamsız rakamlar ödeyebilirsiniz. 

Pin

Tasarım reklamcılık sektörünün en önemli yapı taşlarından birisidir. İyi bir tasarımcı ya da tasarımcı grubu ile çalışan firmalar satış ve pazarlama alanında iyi işler ortaya çıkarır. 

Tasarımın Günlük Hayattaki Yeri

Baktığımız her yerde bir tasarım görüyoruz. Yalnızca grafik tasarım değil, mimarlık gibi alanlarda da söz konusu olan bu durum hayatımın tüm alanlarına işlemiş durumda. Estetik ve görsel güzellik kaygısı ile yaratılmış her ürün hemen dikkatimizi çekiyor. İyi bir yapı gördüğümüzde ondan etkileniyoruz. 

Pin

Aynı şekilde kötü tasarlanmış tabelalar, özenilmemiş dış cepheler, yıkık dökük sokakları gördüğümüzde de olumsuz anlamda etkileniyoruz. Tasarım hayatımızın her alanında ancak herkes bu olguya yeteri kadar değer göstermiyor.

Bu içeriği okuyan ziyaretçiler Tasarımın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkisi makalesini  çok sevdi.

Grafik tasarım güçlü bir silahtır. Doğru kişilerin elinde olduğunda daha yaşanabilir ve iyi bir dünya yaratmak mümkün. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz yorumlarda görüşmek üzere. 

“Grafik Tasarım Güçlü Bir Silahtır” üzerine bir yorum

Yorum yapın