Tasarımın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkisi

Merhabalar, grafik tasarım artık hayatımızın her alanında karşılaştığımız görsel objeleri kapsıyor. Tasarımın dijital pazarlama üzerindeki etkisi ise oldukça büyük. Teknolojinin hızla ilerlemesinden hareketle Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Artık hepimiz ekranlar üzerinde yaşıyoruz. Cep telefonları, tablet bilgisayarlar, monitörler, televizyon reklamcılığı, elektronik posta Reklamcılığı gibi dijital pazarlamaya ait çok sayıda mecra var.

Ürün ve hizmet üreten firmalar ürettikleri bu ürünleri potansiyel müşterilerine ulaştırmak için çeşitli kampanyalar yapıyor. Bazı kampanyalar yalnızca marka bilinirliğini arttırırken bazıları da tamamen satış odaklı oluyor. Bir firma sahibinin amacı her ne olursa olsun bu tarz kampanyaları oluştururken bir tasarımcıdan yardım almak zorunda.

Grafik tasarım satışları arttırır mı?

Pin
Dijital Pazarlama Nedir?

Bu soruya dolaylı yoldan evet diyebiliriz. İyi tasarlanan bir poster ya da bir ürün tanıtımı dikkat çeker. İhtiyacınız olmasa bile bir ürünü almak isteyebilirsiniz. İştah kabartan ürün görsellerini ne düşünün. Aslında gerçekte o kadar da iyi görünmeyen ürünleri bir tasarımcı yardımıyla çok daha etkili hale getirmek bir satış stratejisidir.

Dijital Pazarlama İçin Tasarım Nasıl Olmalı

İnternet üzerinden satış yapan sitelerin artmasıyla markalarda kendi sitelerini satış için kullanmaya başladı. Kullanıcılar sade kolay anlaşılan ve aradığını kolaya bulduğu siteleri çok seviyor. Bu nedenle pazarlama yöntemlerini tasarlarken karışıklıktan uzak durmakta fayda var.

Pin
Tasarımın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkisi

Apple’ın beyaz bir telefonu beyaz bir arka plan üzerinde sitesine yerleştirmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bazı tasarımcılar bunu yanlış bulurken müşteriler durumdan çok memnun görünüyor. Sadelik ve ürüne odaklama genelde prestijli bir marka algısı yaratır.

Mesajlar kısa ve net olmalı. Çok uzun metinler dijital pazarlama için uygun değildir. Mümkünse tasarımlarınızda kısa ve akılda kalan cümleler kurun.


Tasarımın yayınlanacağı platformu düşünerek hareket edin. Planlamanızı buna göre yaparsanız tasarımda yayın yapılacak platforma özgü objeler ve renkler kullanarak daha dikkat çekici hale getirmeniz mümkün olur.

Tam Sayfa Reklamlar

Bazı internet sitelerinde reklamları tasarımın bir parçası haline getirirler. Bu tarz içerikler tasarlarken kullanıcı deneyimini unutmayın. Örneğin yasal olmayan dizi izleme sitelerinin çoğunda reklam tasarımlarından asıl içerik görünmüyor. Aynı şekilde bazı büyük sözlük siteleri veya soru cevap siteleri de anlaştıkları firmanın site tasarımını değiştirerek reklam giydirmesine imkân veriyor.


Özetle grafik tasarım hayatımınız her alanında aktif. Dijital pazarlama yöntemlerini düşünerek bu tarz içerikler oluştururken tasarım fikri bulma konusunda araştırmalar yapın.

Tasarımın dijital pazarlama üzerindeki etkisi adlı içerimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarda görüşmek üzere.

“Tasarımın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkisi” üzerine 2 yorum

  1. tasarımın önemini şöyle açıklıyım nuısretin ahreketi baruthane pilavcısının bıyığı bunlar aslında tasarımdır ve pazarlamaya etkisini görüyoruz işte

    Cevapla
Yorum yapın