Freelance Çalışmak İyi mi Kötü mü?

Freelance çalışmak son dönemlerin en popüler çalışma yöntemlerinden birisi haline gelmiş durumda. Daha önceden yarı zamanlı, tam zamanlı veya staj gibi bölümlere ayrılan çalışma sistemi günümüzde dijital olanaklar sayesinde freelance yani serbest zamanlı hale geldi. Bu şekilde çalışanlara da freelancer deniliyor.

Freelance Çalışma Nedir?

Serbest zamanlı yani freelance çalışmayı serbest meslek ile karıştırmamak gerekiyor. Burada değişen kişinin uzmanlık alanında belirli mesai saatlerine bağlı kalmadan çalışmasıdır. Örneğin bir yazılımcıyı ele alalım. Bir firmada bu kişi çalıştığında 09.00 – 18.00 arası mesai saatleri olacaktır. Haftanın bir günü izin yapacak ve diğer günler de çalışacaktır. Üstelik ofis ortamından da çalışmak zorundadır. İşte bu şekilde çalışırsa tam zamanlı çalışmaya sahip olur.

Pin

Freelance çalışma ise kişinin esnek çalışma saatlerine sahip olduğu, bir yere bağlı olmak yerine kendi işini yaptığı ancak bunu da kendi programı çerçevesinde yapabildiği iş tanımıdır. Öğrenciler için uygun olduğu kadar öğrenci olmayanlarca da sık tercih edilen bir çalışma sistemidir. Kişinin kendi işini yapabilmesi, hangi işlerde çalışıp hangilerinde çalışmayacağına karar vermesi, örneğin gece çalışıp gündüzünü kendisine ayırması gibi pek çok avantajı bulunur.

Freelance Çalışmak İyi mi?

Freelance çalışmak iyi mi sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir çünkü en nihayetinde bir iş olduğu için kişinin çalışması gerekir. İş ise kişinin meziyetlerine göre değişebilir. Grafik tasarımcı, yazılımcı, içerik yazarı, içerik üreticisi gibi işler freelance çalışmaya çok daha uygundur. Dolayısıyla dijital ortam işlerinde freelance daha çok görülür. Kişinin istediği yerden ve saatte çalışması, ücretini kendisinin belirlemesi ve iş seçme özgürlüğü bu sistemin avantajları arasında yer alır.

Pin

Freelance Çalışmak Kötü mü?

Freelance çalışmak kötü tarafları da olan bir çalışma sistemidir. Sonuçta her işte olduğu gibi serbest zamanlı işlerde de müşteri bulamamak, değişen iş yükü, gelirin sabit olmaması, belirgin olmayan saatler gibi etmenler serbest zamanlı çalışmanın eksileri olarak yazılabilir.

Ancak buna iyi ya da kötü diye karar vermek son aşamada kişinin kendisine kalıyor ve kendi iş yaşamı için sağlayacağı performans ve biraz da şans sonucu belirliyor.

Yorum yapın