En İyi Ücretsiz Çizim Programları

En iyi ücretsiz çizim programları herhangi bir ücret ödemeden çizim yapmanızı sağlıyor. Genel olarak profesyonel çizimler ortaya çıkarmak için ücretli programların kullanılması gerekiyor. Ancak listede yer alan programlar sayesinde de temel işlerinizi görebilirsiniz.

Ücretsiz Çizim Programları

Dijital çizim programları ve tasarım araçları geniş kitleler tarafından kullanılıyor. Öğrenciler, tasarım stüdyoları ya da bu işi profesyonel olarak icra eden tasarımcılar zaten sektörün önde gelen programlarına hakimler. Eğer bu işe yeni başlıyorsanız ve sektörde en çok kullanılan tasarım araçlarını bilmiyorsanız şu makale de detaylı bir rehber hazırlamıştır.

Bu makalenin konusu ise ücretsiz dijital çizim programları. Bazı durumlarda hayat kurtarabiliyorlar.

Krita

Pin

Ücretsiz en iyi çizim programları arasında Krita yer alıyor. Özellikle açık kaynaklı olduğu için sıklıkla güncelleniyor. Dilerse kullanıcı programa kendi özelliklerini de ekleyebiliyor. Renk aralıkları, katmanları ve fırçaları açısından zengin olan program aynı zamanda basit ara yüzü sayesinde de beklentileri karşılıyor. Özellikle çizim asistanı sayesinde düzgün ve hatasız şekillerin çizilmesi de mümkün. Grafik tablet kullanıcıları için de farklı uç başlıkları sunuyor.

Artweaver Free

Pin

Ücretsiz çizim programları arasında profesyonellere de hitap eden Artweaver Free özellikle dijital çizim üretmeyi amaçlayanların beklentilerini karşılıyor. Fare ile çizim yapıldığı gibi grafik tablet gibi çeşitli araçlarla da çizim yapabilirsiniz. Aynı zamanda dokunmatik ekran desteğine de sahip olduğu için programı tablet gibi cihazlarınızda da kullanabilirsiniz. Katman özelliğine de sahip olan uygulamada özellikle çizimlerde önemli değişiklikler yapmaya gerek kalmadan katman halinde çizimlerinizi oluşturarak birleştirme yapabilirsiniz.

Microsoft Fresh Paint

Pin

Microsof çizim uygulamaları çok biliniyor olsa da bu programa çok denk gelmemiş olabilirsiniz. Uygulama genel olarak çocuklara hitap etse de yetişkinler de keyifli vakit geçirmek için kullanabilir. Programın asıl işlevi fırçaları ve renkleri ile birlikte adeta bir yağlı boya tablo yapmanızı sağlaması. Aynı zamanda sulu boya, guaj boya ve benzeri boyalar da yer alıyor. Taze boya anlayışını bir tür simule eden programda, tuvale fırçalarınızı sürerek etkileyici görünümler ortaya çıkarabilirsiniz. Özellikle grafik tablet gibi araçları kullanarak etkileyici tablolar yaratmanız mümkün.

MyPaint

Pin

Ücretsiz çizim programı olmasına rağmen kapsamlı yapısı ile MyPaint dünya genelinde en iyi programlardan birisi olarak kabul ediliyor. Klasik fırçalardan özel fırçalara, efekt ekleme, mürekkep boyalarına ve katmanlı çalışma gibi özellikler sayesinde MyPaint profesyonel tasarımcılar için de beklentilerini karşılayabilir. Özellikle açık kaynaklı olması avantaj yaratıyor. Bu sayede programınızı mevcut halinden daha fazla geliştirebilir, kodlar ile yeni özellikler kazanmasını da sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın