Ara
Close this search box.

En İyi Fontlar Yeni Yazı Tipi Önerileri

En iyi fontlar makalesine hoş geldin. Tasarım dünyasında, font seçimi kadar önemli pek az konu vardır. Font, tasarımın okunaklılığından, algılanan değerine kadar birçok şeyi etkiler. Bu nedenle, doğru font seçimi tasarımınızın amacına uygun olması ve mesajınızı net bir şekilde yansıtması adına oldukça önemlidir. Bu makalede, tasarımlarınıza farklı bir hava katacak, popüler ve etkili font önerilerini paylaşacağız.

Tasarımda font seçimi neden önemlidir?

Tasarımın anlamı; mesajınızı doğru bir şekilde yansıtmaktır. İyi bir font seçimi, mesajınızı net bir şekilde yansıtabilmenizi sağlar. Ayrıca, font seçimi tasarımınızın stilini de belirler. Tasarımda kullanılan font, izleyicinin proje ile bağ kurmasını sağlar. Örneğin, modern bir font kullanarak daha genç bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Dolayısıyla, doğru font seçimi, tasarımınızın hedef kitlesine ulaşması ve mesajınızı etkili bir şekilde iletebilmesi için kritik bir araçtır.

Yazı Tipi Önerileri

Tasarım trendleri, belirli bir dönemde popüler olan fontların kullanımını da etkiler. Günümüzde tasarım trendleri arasında minimalist ve retro tasarımlar yer alır. Popüler fontlar arasında, Open Sans, Montserrat, Lato ve Raleway gibi sans-serif fontlar, Baskerville ve Georgia gibi serif fontlar, Lobster ve Pacifico gibi script fontlar ve Slabo 27px ve Arvo gibi slab-serif fontlar yer alır. Ancak biz bu makalede bu fontların dışında göze güzel görünen bazı fontları da sunmak istiyoruz. İşte bize göre 2023 yılının en iyi font öneri listesi;

Rollerscript Yazı Tipi

Her font kütüphanesi, iyi bir el yazısı yazı karakterine ihtiyaç duyar ve G-Type’ın yeni Rollerscript’i tüm doğru kutuları işaretliyor! Biraz peri tozu (OpenType büyüsü), gerçek el yazısı görünümü için birleşimleri ve değişkenlikleri oluşturur. Smooth ve rough versiyonları da mevcut. “rough” versiyonudaha küçük boyutlarda kullanıldığında biraz daha hafif bir versiyon olarak düşünebilirsiniz ve büyük boyutlarda kullanıldığında daha dokulu bir görünüm veriyor. Farkı daha iyi anlayabilmek için buradan yazı tipini deneyebilirsiniz.

Bay Sans Yazı Tipi

Blast Foundry’nin oluşturduğu Bay Sans harika detaylara sahip sağlam ve çok yönlü bir sans-serif fontudur. Pek çok farklı versiyonu ve ağırlığı bulunuyor. Editöryel tasarım logo tasarımı ve internet siteleri için tercih edilen bir yazı tipidir.

Flexible Font

Adından da anlaşılacağı gibi, Art Grootfontein’in Flexible font ailesi esnek bir yazı karakteridir. En harika özelliği, sadece genişlik değil, yükseklik açısından da esnek olmasıdır. Ve tabii ki, 2 eksenli bir değişken yazı karakteri olarak da mevcuttur. Tipografik animasyonlar, posterler ve çok yönlü bir sans-serif’e ihtiyacınız olan her yer için idealdir. Tam paket olarak değişken yazı karakterini de içeriyor.

Boucan Fontu

Yüksek teknolojiyi yüksek eğlenceyle harmanlayan bir yazı karakteri. Süper yetenekli ve çok ödüllü Fransız yazı karakteri tasarımcısı Malou Verlomme’un Boucan’ı, Steven Heller’ın Nisan 2022’deki Ayın Yazı Karakteri seçimi de oldu. Boucan aynı zamanda değişken bir yazı karakteri olarak da mevcut ve animasyon yapmak gerçekten eğlenceli ve iyi bir seçim olabilir.

Sonuç

Bir font öneri makalesinin daha sonuna geldik. Bu listedeki fontları beğeneceğinizi umuyoruz. Eğer daha profesyonel ve etkileyici fontlar arıyorsanız Profesyoneller İçin Font Önerileri listemize de göz atabilirsiniz. Font konusunda sıklıkla sorulan bazı soruları da yanıtlamak isteriz. Cevapların arasında bazı popüler font isimlerini de bulabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye