Ara
Close this search box.

Düşündürücü Çizimler

Merhabalar, sosyolojik sorunlar çoğu sanatçının eserlerinde kullandıkları kaynaklardır. Düşündürücü Çizimler serimize İsviçreli illüstratör Stephan Schmitz ile başlamak istedik. Stephan toplumun sorunlarını çiziyor ve onlara biraz da yorum katıyor. Üzerine düşünmemiz gereken çizimler ve aslında çözümler de öneriyor.

Konuşamam, yalnızca WhatsApp (!) 😉

Her bir görselin üzerinde uzunca düşünüp, aslında ne anlatmak istiyor diye sormamız gerek.

Her Çizimin Arkasında Bir Fikir Var


Evet, popüler kültür, pandemi, günlük sıkıntılar, değişen alışkanlıklar ve kültür. Bunların her biri bizim çizim konusu. Ancak yalnızca bunları olduğu gibi çizmek yerine içerisinde fikir barındıran çizimler görsel iletişimin ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor.


Sizi birkaç çizimle baş başa bırakalım.

Tasarımcılar yalnızca reklamları tasarlamak için değil tarihe görsel notlar düşmek için de çalışırlar. İşiniz her ne olursa olsun ya da yeteneğinizin sınırları ne olursa olsun keyif alarak kendiniz için bir şeyler yaratın.

Bu toplumsal ya da politik fikirleriniz olabilir, doğayı seviyorsanız yalnızca doğayı çizebilirsiniz. Hayvanları, toplumsal sorunları ya da hayali bir dünya bile yaratabilirsiniz.

Görsel anlatım çoğu zaman akılda kalıcıdır. Stephan’ın yaptığı gibi çizimlerle bir sorunu anlatmak muhtemelen konuşarak anlatmaktan daha etkilidir.


Sizce yaşadığımız dönem içerisinde gördüğümüz sorunları nasıl çözebiliriz? İşte bunları çizdiğiniz zaman hem bir iz bırakıyor hem de bir sorun ile çıkış yolunu bir arada görselleştirmiş oluyoruz.

Örneğin şu bir aşağıdaki çizime bakalım. Size ne hissettirdi? Kendinizi bu hayatın içerisinde sıkışmış hissediyor olabilirsiniz. Belki de kendi duvarlarınızı yaratmanızdan ve psikolojik bir benzetmeden söz edebiliriz. Solda duran masanın üzerindeki vazo ve dökülen yaprakların bir anlamı olabilir mi?


İşte sanat burada başlıyor. Farklı cevaplarımız var. Farklı şeyler hissediyoruz. Bu farklılıklar ve benzerlikler ortak bir kültür yaratıyor ve görsel etki bu kültürü besleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Dünyayı yöneten bir grup insandan daha fazlasıyız. Bizler tek bir görsel ile onlarca belki yüzlerce insanın dikkatini çekebilecek görseller üretebiliriz. Ne kullandığınız aracın ne de çiziminiz ne kadar kusursuz olduğunun bir önemi yok. Sağlam bir fikir, bir sorun ve bir çözüm bizim için yeterli. Daha önce tasarımın ne kadar güçlü bir araç olduğunu yazmıştık. Buradaki bağlantıdan o makaleye erişebilirsiniz.

Düşündürücü Çizimler serimizin ilk konuğu illüstratör Stephan Schmitz ile tanışmış olduk. Çizimleri size neler düşündürdü ve ne kadar etkili yorumlarda görüşmek üzere. Tasarım Fikir’i neredeyse tüm sosyal medya platformlarında bulabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye