Düşündürücü Çizimler

Merhabalar, sosyolojik sorunlar çoğu sanatçının eserlerinde kullandıkları kaynaklardır. Düşündürücü Çizimler serimize İsviçreli illüstratör Stephan Schmitz ile başlamak istedik. Stephan toplumun sorunlarını çiziyor ve onlara biraz da yorum katıyor. Üzerine düşünmemiz gereken çizimler ve aslında çözümler de öneriyor.

Pin
Konuşamam, yalnızca WhatsApp (!) 😉

Her bir görselin üzerinde uzunca düşünüp, aslında ne anlatmak istiyor diye sormamız gerek.

Her Çizimin Arkasında Bir Fikir Var

Pin


Evet, popüler kültür, pandemi, günlük sıkıntılar, değişen alışkanlıklar ve kültür. Bunların her biri bizim çizim konusu. Ancak yalnızca bunları olduğu gibi çizmek yerine içerisinde fikir barındıran çizimler görsel iletişimin ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor.

Pin


Sizi birkaç çizimle baş başa bırakalım.

Pin
Pin
Pin
Pin

Tasarımcılar yalnızca reklamları tasarlamak için değil tarihe görsel notlar düşmek için de çalışırlar. İşiniz her ne olursa olsun ya da yeteneğinizin sınırları ne olursa olsun keyif alarak kendiniz için bir şeyler yaratın.

Pin

Bu toplumsal ya da politik fikirleriniz olabilir, doğayı seviyorsanız yalnızca doğayı çizebilirsiniz. Hayvanları, toplumsal sorunları ya da hayali bir dünya bile yaratabilirsiniz.

Pin

Görsel anlatım çoğu zaman akılda kalıcıdır. Stephan’ın yaptığı gibi çizimlerle bir sorunu anlatmak muhtemelen konuşarak anlatmaktan daha etkilidir.

Pin
Pin
Pin


Sizce yaşadığımız dönem içerisinde gördüğümüz sorunları nasıl çözebiliriz? İşte bunları çizdiğiniz zaman hem bir iz bırakıyor hem de bir sorun ile çıkış yolunu bir arada görselleştirmiş oluyoruz.

Örneğin şu bir aşağıdaki çizime bakalım. Size ne hissettirdi? Kendinizi bu hayatın içerisinde sıkışmış hissediyor olabilirsiniz. Belki de kendi duvarlarınızı yaratmanızdan ve psikolojik bir benzetmeden söz edebiliriz. Solda duran masanın üzerindeki vazo ve dökülen yaprakların bir anlamı olabilir mi?

Pin


İşte sanat burada başlıyor. Farklı cevaplarımız var. Farklı şeyler hissediyoruz. Bu farklılıklar ve benzerlikler ortak bir kültür yaratıyor ve görsel etki bu kültürü besleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Pin

Dünyayı yöneten bir grup insandan daha fazlasıyız. Bizler tek bir görsel ile onlarca belki yüzlerce insanın dikkatini çekebilecek görseller üretebiliriz. Ne kullandığınız aracın ne de çiziminiz ne kadar kusursuz olduğunun bir önemi yok. Sağlam bir fikir, bir sorun ve bir çözüm bizim için yeterli. Daha önce tasarımın ne kadar güçlü bir araç olduğunu yazmıştık. Buradaki bağlantıdan o makaleye erişebilirsiniz.

Pin

Düşündürücü Çizimler serimizin ilk konuğu illüstratör Stephan Schmitz ile tanışmış olduk. Çizimleri size neler düşündürdü ve ne kadar etkili yorumlarda görüşmek üzere. Tasarım Fikir’i neredeyse tüm sosyal medya platformlarında bulabilirsiniz.

Yorum yapın

12