Doğru Tasarımcı Nasıl Bulunur?

Doğru tasarımcı olmak kadar doğru tasarımcı bulmak da tasarım dünyasının önemli detaylarından birisi olarak öne çıkıyor. Tasarımlar her siparişte farklılık taşıması gerektiği için ihtiyaca ve projeye uygun olarak tasarımcı ile çalışabilmek de önem taşıyor.

Doğru Tasarımcı Kriterinde Önemli Nokta: Yetkinlik

Elbette doğru tasarımcı bulmak için ilk nokta kişinin alana yatkınlığı yani yetkin olma durumudur. Özellikle daha önceden bir tasarımcı ile çalışma yapılmamışsa bu durumda mutlaka alanında yetkin olacak bir kişiyle çalışılmaya gayret edilmelidir. Seçim aşamasında yetkinliğin yanında tasarımcının projeye uygunluğu da göz önünde tutulmalıdır. Yetkinlik açısından da ilk kriter portfolyo yani kişinin daha önce yaptığı tasarımlar referans olmalıdır. Ancak özellikle tasarıma yeni başlamış olanların referansları haliyle az olacaktır, bu konuda da şans verebilirsiniz.

Pin

Referanslar yeterli değilse bu durumda tasarımcının hangi alanlara odaklanma yapacağına, hangi araçlara ve programlara hakim olduğuna, hangi tasarımları çok daha severek yaptığı gibi bilgilere odaklanmalısınız. Tasarımcının çalışmalarını incelerken çeşitliliğin çok olmasına dikkat etmelisiniz. Buradaki diğer bir önemli nokta da tasarımın gerekli olduğu mecraya göre seçim yapabilmektir.

Tasarımcının İş Karakteri

Tasarımcının iş karakteri de hangi alana yatkın olduğunu ve hangi alanda daha iyi üretimler yapabileceğini göstermek açısından yararlıdır. Örneğin web sitesi için modern çizgiler talep ediliyorsa bu durumda dijital tasarımlara odaklanılmış tasarımcı ile çalışmak önemlidir. Bu alandaki geçerli olan dinamikleri bilen ve özellikle de kullanıcıların dikkatini çekecek özellikler taşıyan tasarımcı ile çalışabilirsiniz. Alana hakim olması vereceğiniz sipariş detaylarını çok kısa sürede anlaması ve ortaya da en uygun tasarımları çıkarması açısından yararlı olacaktır.

Güven Duygusunun Pekiştirilmesi

İyi bir tasarımcı her zaman güvenilir midir? Bu soruya her zaman olumlu yanıt vermek mümkün değildir. Çünkü yaptığı tasarımlar iyi olsa bile projenizi emanet etmeniz için başka kriterler de bulunuyor. Bunlar;

  • İşi çabuk kavrayan yapıda olması,
  • Müşteriyi doğru şekilde yönlendirmesi,
  • İş planını yapabilmesi ve daha da önemlisi buna riayet edebilmesi,
  • Sağlıklı şekilde iletişim kurması ve ulaşılabilir olması konuları da önemlidir.

Bu etmenler kapsamında şimdiye kadar aradığınız doğru tasarımcıyı bulamadıysanız tekrar arama yapmaya başlayabilirsiniz.

Yorum yapın