Ara
Close this search box.

Web Tasarımında Kullanılan Renkler

Web Tasarımında Kullanılan Renkler

Merhaba, bir arayüz tasarımı yaparken en çok düşünmemiz gereken unsurlardan birisi renklerdir. Web tasarımında kullanılan renkler ve renk paletleri hem sitenin güzel görünmesi hem de kullanıcı deneyimi açısından etkili bir araçtır. Peki renk kombinasyonları nasıl olmalı? Renkleri neye göre ayarlayacağız.

Renk Örnekleri

Web Tasarımda Renkler Nasıl Olmalı

Öncelikle siteyi hazırladığınız sektör çok önemli. Renklerin anlamlarını bilerek hareket etmelisiniz. Sitemizin arama kısmına renklerin anlamları yazarak detaylı bir rehber bulabilirsiniz. Renkler birbirini tamamlamalı ve uyumlu olmalı. Kötü renkler tercih edildiğinde izleyicinin gözünü yoracağı için sitede durma oranı düşecektir. Bu da sizi sıralamada gerilere düşürecek bir etken. Web tasarımı SEO için neden önemlidir. Daha önce açıklamıştık. Bu yönergelere uyarak sitenin kalitesini arttırmak mümkün.

Renkleri Nereden Bulabiliriz

Adobe başta olmak üzere çeşitli renk yönetim siteleri mevcut. Google’da basit bir arama ile “color palettes” ya da “color schemes” kelimelerini aratabilirsiniz. Birçok site size uyumlu renkleri sunacaktır.

Uyumlu Renk Örnekleri

Aşağıda son zamanlarda trend olan uyumlu renk paletleri bırakıyoruz. Çevrimiçi siteler yardımıyla siteniz için uygun olan renkleri bulabilir ya da bu renkleri kullanabilirsiniz.

Örnek 1

İlk Renk: #a1696a Tamamlayıcı Renk: #ecc86

Örnek 2

Ana Renk: #677da2 Yardımcı Renk: #fee0e0

Örnek 3


Daha canlı renkler arayanlar için İlk renk: #431675 ve İkinci Renk: #e05723

Örnek 4

İlk Renk: #174778 Tamamlayıcı Renk: #00b1b7

Örnek 5

Ana Renk: #533d26 Yan Renk: #d5c9af

Web Tasarımında Kullanılan Renklerin Özellikleri

Genelde internet sitelerin çok canlı renkler kullanılmaz. Son zamanlarda soft ve sade bir tasarım algısı mevcut. Ancak özel bir proje yapıyorsanız örneğin bir rock grubu için kişisel site yapıyorsanız soft renkler kullanmanızı önermeyiz. Renklerin farklı tonlarını da düşünün. Bir açık, bir koyu ve normal şekilde her rengin üç farklı versiyonunu çıkarın.  Web arayüzü tasarımı nedir adlı konuya giderek diğer tasarım öğelerini de görebilirsiniz.

Diğer Siteleri Araştırın

Mevcut internet sitelerinin renk şemalarını inceleyin. En iyi yöntemlerden bir tanesi budur. Behance, Dribbble gibi sitelerde UI ve UX tasarımlarının örneklerine bakın.

Site renk örneği.

İnsanların ruh halini etkilemek için belirli renk şemalarını kullanmak gerekir. En çok ziyaret ettiğiniz internet sitelerini düşünün. Onların ekran görüntülerini alarak renk şemalarını çıkartın. Tonları ve zıt renkleri nerelerde kullandıklarına dikkat edin.

Daha önce renk psikolojisi hakkında içerik yayınladık. O makaleyi arama kısmından bulabilirsiniz.


Web Tasarımında Kullanılan Renkler konusunu okuduğunuz için teşekkürler. Grafik tasarım ile ilgili dersler, konular ve makaleler için sitemizi takip edebilirsiniz. Ayrıca podcast yayınlarımızı dinleyebilir ve YouTube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

3 yanıt

  1. Hayal gücü ve görsel zekanın yanında teknik bilgiler de isteyen web tasarımları için kolaylık sağlayacak fikir ve yöntemler bunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma Rehberi 2024

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma konusu giderek popülerliğini artırıyor. Dijital dünyanın hızla evrildiği günümüzde, görsel içeriklerin önemi hiç olmadığı kadar arttı. Peki, bütçenizi sarsmadan, etkileyici

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

İçindekiler

3 yanıt

  1. Hayal gücü ve görsel zekanın yanında teknik bilgiler de isteyen web tasarımları için kolaylık sağlayacak fikir ve yöntemler bunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye