Doğru Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalı?

Markalar için doğru ambalaj tasarımı oldukça önemli bir yere sahip bulunuyor. Özellikle kurumsal kimlik oluşturmak açısından da satışa çıkan ürünlerin ambalajının dikkat çekici ve ürün hakkında farkındalık yaratacak yapıda olması gerekiyor. Bunu sağlamak için ise tasarım aşamasında belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Ambalaj Tasarımı Nedir?

Bir mağazada ya da markette markanın ürünün satılmasını, ürün hakkında fikir vermeyi ve kimliğini açığa çıkaran kısım ambalajdır. Bu bahsedilen özelliklerin doğru şekilde uygulanabilmesi adına ise logo ve kurumsal çizgilerin ambalaj tasarımında doğru şekilde yansıtılması gerekiyor.

Pin

Temel olarak her ambalaj tasarımı dikkat uyandırıcı, marka hikayesi ve hissiyatını doğru şekilde kullanıcıya, potansiyel müşteriye aktarması için yapılır. Ancak tasarım aşamasında doğru kararlar alınmazsa istenen bu etkiyi doğru şekilde aktarmak da çok olanaklı olmaz. Bu yüzden ürünün hitap ettiği hedef kitle, ürünün içeriği ve markanın da kurumsal çizgisi göz önünde tutularak tasarım yapılmalıdır. Ancak bu sayede tasarım hedefine ulaşacak ve sadece ürünü dış etmenlerden koruyan bir cisim olmaktan çıkacaktır.

Ambalaj Tasarımında Önemli Noktalar

Öncelikle bu konuda tasarımı yapacak kişi ya da kurum, ürünü çok iyi şekilde tanımalıdır. Mümkünse ürünü de kullanmalı veya deneyimlemelidir. Bu tasarımlarda öznel tutum da önemli olacaktır. Bunun yanında ürünün yapıldığı malzeme, yapısı, sertliği, kullanım alanları gibi konular da tasarım açısından önem taşır. Ürüne ait olan tüm detaylar belirlendikten sonra fikir elde etmek olanaklı olacaktır.

Pin

Elbette ürünün satışının gerçekleşmesi önemli olduğundan hedef kitle analizinin yapılması da önemlidir. Bir ürün herkese hitap etmez, belirli bir hedef kitlesi vardır ve bu kitleye öncelikli olarak ulaştırılması önem taşır. Bu kapsamda hedef kitlenin beğenilerinin göz önünde tutulması gerekir. Örneğin gençlere hitap eden bir üründe renkler parlak, fontlar alışılmışın dışında ve çizimler de dikkat çekici olabilir. Ancak aynı etki yaşlılarda da işe yaramayabilir.

Son olarak doğru tasarımı yapabilmek için yaratıcı tasarım fikirleri örneklerinin de incelenmesi oldukça yararlı olacaktır. Bu tasarımlar ilham almak için yararlı olabilir ancak unutmamanız gereken temel nokta benzerlik yapılacak olan tasarımda taşınmaması gerektiğidir.

Yorum yapın