Canva Nedir, Nasıl Kullanılır?

Canva nedir sorusu özellikle son dönemlerde tasarım yapmak isteyenler tarafından sık sorulan bir soru haline geldi. Online olarak çalışması, içeriğinde pek çok hazır şablon bulundurması ve kolay şekilde tasarım hazırlamaya olanak vermesi sayesinde Canva ile hızlı ve estetik tasarımlar yapabilirsiniz.

Canva Nedir?

Canva nedir sorusuna online tasarım yapmanıza olanak veren platformdur şeklinde yanıt vermek mümkündür. 2012 yılında kurulan platform, özellikle gelişmiş yapısı ile birlikte dünya genelinde sık kullanılmaktadır. Canva’da sanılanın aksine amatör tasarımlar değil, biraz tasarım bilgisi ile birlikte profesyonel tasarımlar yapma olanağınız bulunur. Sağladığı kolaylık ile birlikte sosyal medya gönderilerinizden logo tasarımlarına kadar geniş yelpazede tasarımlar yapabilirsiniz.

Pin

Canva Nasıl Kullanılır?

Buradaki bağlantı üzerinden ulaşacağınız platforma kayıt olarak kolay şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Canva kullanımı herkese yönelik tasarlandığından kod bilgisi ya da özel kullanım gerektirmez. Biraz özelliklerini incelemeniz halinde profesyonel tasarımlar yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle dilinin Türkçe olması da platformu rahatlıkla kullanmanızı sağlar.

Kayıt olduktan sonra ana sayfada nasıl bir proje yapmak istediğinize dair önerileri görebilirsiniz. Buradaki şablonlar projenize dönük boyutlara sahiptir. Örneğin Twitter gönderisi için bir görsel hazırlayacaksanız şablonlar arasından bunu seçtiğinizde Twitter’daki gönderinizde doğru orantılı olarak gözükecek görseli boyutlarını değiştirmeden hazırlayabilirsiniz.

Pin

Canva düzenleme ekranı basit yapıdadır. Sol menüde yer alan seçeneklerden tasarımınıza özelleştirme yapabilirsiniz. Burada yer alan Yükle kısmından düzenlemek istediğiniz görselleri sisteme yükleyebilirsiniz. Bileşenler kısmında ise icon, çizim ve benzeri görselleri bulabilirsiniz. Bulmak istediğiniz görsel için arama kutusuna isim ya da anahtar kelime yazmalısınız.

Fotoğraflar seçeneği ise hazır fotoğrafları bulabileceğiniz alandır. Burada yapacağınız aramaya dönük olarak en ilgili çeşitli fotoğraflar çıkacaktır.

Görselinizi oluşturma aşamasında yine sol menüde yer alan Text kısmından yazı ekleme yapabilirsiniz. Özellikle Canva yazı ekleme açısından gelişmiş font seçeneklerine sahiptir. Bazı font tipleri Türkçe karakter desteklememesine rağmen çoğu karakter Türkçe desteği sunmaktadır.

Bunun yanında sağ tıklayarak görseliniz için çeşitli hazır efektleri de uygulayabilirsiniz.

Bu makaleyi okuyan ziyaretçilerimiz için öneri: Grafik Tasarım İçin Kullanılan Programlar

Canva Ücretli mi?

Canva ücretli ve ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Ücretsiz sürümünde bulacağınız hazır görsel ve şablonlar kısıtlıdır. Ücretli sürümünde ise sınırsız kullanım hakkı tanımaktadır.

Yorum yapın