Ara
Close this search box.

Canva Nedir, Nasıl Kullanılır?

Canva nedir sorusu özellikle son dönemlerde tasarım yapmak isteyenler tarafından sık sorulan bir soru haline geldi. Online olarak çalışması, içeriğinde pek çok hazır şablon bulundurması ve kolay şekilde tasarım hazırlamaya olanak vermesi sayesinde Canva ile hızlı ve estetik tasarımlar yapabilirsiniz.

Canva Nedir?

Canva nedir sorusuna online tasarım yapmanıza olanak veren platformdur şeklinde yanıt vermek mümkündür. 2012 yılında kurulan platform, özellikle gelişmiş yapısı ile birlikte dünya genelinde sık kullanılmaktadır. Canva’da sanılanın aksine amatör tasarımlar değil, biraz tasarım bilgisi ile birlikte profesyonel tasarımlar yapma olanağınız bulunur. Sağladığı kolaylık ile birlikte sosyal medya gönderilerinizden logo tasarımlarına kadar geniş yelpazede tasarımlar yapabilirsiniz.

Canva Nasıl Kullanılır?

Buradaki bağlantı üzerinden ulaşacağınız platforma kayıt olarak kolay şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Canva kullanımı herkese yönelik tasarlandığından kod bilgisi ya da özel kullanım gerektirmez. Biraz özelliklerini incelemeniz halinde profesyonel tasarımlar yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle dilinin Türkçe olması da platformu rahatlıkla kullanmanızı sağlar.

Kayıt olduktan sonra ana sayfada nasıl bir proje yapmak istediğinize dair önerileri görebilirsiniz. Buradaki şablonlar projenize dönük boyutlara sahiptir. Örneğin Twitter gönderisi için bir görsel hazırlayacaksanız şablonlar arasından bunu seçtiğinizde Twitter’daki gönderinizde doğru orantılı olarak gözükecek görseli boyutlarını değiştirmeden hazırlayabilirsiniz.

Canva düzenleme ekranı basit yapıdadır. Sol menüde yer alan seçeneklerden tasarımınıza özelleştirme yapabilirsiniz. Burada yer alan Yükle kısmından düzenlemek istediğiniz görselleri sisteme yükleyebilirsiniz. Bileşenler kısmında ise icon, çizim ve benzeri görselleri bulabilirsiniz. Bulmak istediğiniz görsel için arama kutusuna isim ya da anahtar kelime yazmalısınız.

Fotoğraflar seçeneği ise hazır fotoğrafları bulabileceğiniz alandır. Burada yapacağınız aramaya dönük olarak en ilgili çeşitli fotoğraflar çıkacaktır.

Görselinizi oluşturma aşamasında yine sol menüde yer alan Text kısmından yazı ekleme yapabilirsiniz. Özellikle Canva yazı ekleme açısından gelişmiş font seçeneklerine sahiptir. Bazı font tipleri Türkçe karakter desteklememesine rağmen çoğu karakter Türkçe desteği sunmaktadır.

Bunun yanında sağ tıklayarak görseliniz için çeşitli hazır efektleri de uygulayabilirsiniz.

Bu makaleyi okuyan ziyaretçilerimiz için öneri: Grafik Tasarım İçin Kullanılan Programlar

Canva Ücretli mi?

Canva ücretli ve ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Ücretsiz sürümünde bulacağınız hazır görsel ve şablonlar kısıtlıdır. Ücretli sürümünde ise sınırsız kullanım hakkı tanımaktadır.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma Rehberi 2024

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma konusu giderek popülerliğini artırıyor. Dijital dünyanın hızla evrildiği günümüzde, görsel içeriklerin önemi hiç olmadığı kadar arttı. Peki, bütçenizi sarsmadan, etkileyici

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye