Bir Buket Tavuk

Merhabalar, Bir Buket Tavuk dolu kova fikri oldukça garip görünüyor. Bu yıl anneler günü için özel olarak KFC böyle bir kampanya hazırlamış. Fast food devlerinden biri olan Kentucky Fried Chicken anneler günü için geleneksel kova ürününe ufak bir revize yapmış. 

KFC Anneler Günü Buketi

Pin

Bu ürünün isminde de ufak bir kelime oyunu var. “Kentucky Fried Buckquet” olarak tanıtılan anneler günü ürünü KFC’nin en çok satılan kova yani ingilizce olarak “Bucket” kelimesine de gönderme içeriyor.

Peki Kentucky Fried Buckquet tam olarak nedir? Adından da anlaşılacağı üzere, bir kova tavuk ve bir çiçek buketinin bir arada sunulduğu bir hediye.

Ürünün hangi ülkelerde satılacağı hakkında net bir bilgi yok. Ancak ülkemizde çok dikkat çekeceğini düşünmüyoruz. İçerisinde tavuk parçaları, 12 farklı renkte gül ve bir mesaj kartı olan tavuk kovasını hediye olarak götürecek çok az insan tanıyor olabiliriz. 

Tuhaf Bir Kombinasyon

Evet, buradan bakınca oldukça ilginç görünüyor. Bir buket tavuk ve çiçekler. Ancak marka verilerine ve istatistiklerine göre her yıl anneler gününde satışlar ciddi derecede artıyormuş. Günde yaklaşık 400.000 kova kızarmış tavuk satıldığı öne sürülüyor.

Pin

Ürün Tasarımı

Bu garip ürünü tasarım açısından değerlendirmek gerekirse, bir gıda firması için biraz kullanışsız bir seçim olmuş diyebiliriz. Plastik ya da karton kovalar yerine ürünü cam bir vazoda sunmak taşıma açısından ciddi bir dikkat gerektirecektir. Ayrıca tüketilebilir ürünler ile tüketilemeyen ürünleri bir arada sunmak oldukça riskli. Yıllardır restoranlarda ve gıda sektöründe bilinen ve artık kurallaşmış bir durumu yok sayıyor. Tabakta yer alan her şey yenilebilir olmalı.

İlgili makale: Yeni bir ürün tasarlamak için neler yapılmalı?

Pin

Ürün yalnızca KFC’nin mobil uygulaması ve internet sitesi üzerinden sipariş edilebilecekmiş. Eğer anneniz gerçekten bir KFC hayranıysa ve yaşadığınız bölgede uygulanacak bir kampanya ise onu mutlu etmenin bir yolunu buldunuz. Biz tasarım basınında dikkat çeken bu haberi sizin için sunduk.

Bu KFC’nin ilk garip anneler günü kampanyası da değilmiş. Geçtiğimiz yıl kova ürünün yanında otomatik bir sabun makinesi hediye etmişler. Bu gariplik algısı kültürel farklardan mı yoksa gerçekten marka ve tasarım stratejilerinden mi kaynaklanıyor bilinmez. Bu ilginç kampanya hakkında siz ne düşünüyorsunuz? 

Yorum yapın