AR ve VR Tasarım Programları

Merhabalar AR ve VR Tasarım Programları hakkında sizlere birkaç öneri vermek istedik. Son zamanlarda Tasarım Fikir ekibine de sıklıkla sorulan soruların başında yer alan bu konuları biraz detaylandırmak istiyoruz. 

Öncelikle AR ve VR kısaltmaları son zamanlarda çok popüler kelimeler. Ancak artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) bir moda kelimeden çok daha fazlası. Günümüzde dijital sanat eserlerinin ve metaverse gibi dijital evrenlerin konuşulduğunu göz önüne alırsak bu tür tasarımlara olan ilginin ve geleceğe nasıl yön vereceğinin de farkına varabiliriz. 

Elbette diğer tasarım türlerinde de olduğu gibi AR ve VR dünyasında da farklı ihtiyaçlara göre yazılımlar mevcut. Biz bu makalede en popüler ve yetenekli uygulamaları listeyeleceğiz.

AR ve VR Tasarım Programları

Bu listeyi hazırlarken yabancı kaynaklara, kullanıcı yorumlarına, fiyat performans dengesine ve popülerliğine göre bir eleme yaptık.

Adobe Aero

Pin

Adobe’nin sanat ve tasarım alanında pek çok başarılı yazılımını kullanıyoruz. Bu uygulama ile Adobe genel olarak artırılmış gerçeklik ürünleri tasarımı üzerinde yoğunlaşmış. Diğer Adobe uygulamalarında tasarladığınız şeyleri herhangi bir kodlama yapmadan sürükleyici artırılmış gerçeklik (AR) deneyimlerine dönüştürebilirsiniz.

Kullanımı diğer uygulamalara göre biraz daha kolaydır. Böylece yeni başlayanlar için harika bir seçenek olabilir. Bu uygulama ile oluşturduğunuz AR tasarımlarınız tek bir tıklamayla dışa aktarılabilir, yayınlayabilir ve sosyal medyada paylaşılabilir. Aero hem Mac OS hem de Windows ile uyumlu. Ayrıca iOS cihazlarda ücretsiz olarak deneyimleyebiliyorsunuz.

Vuforia Engine

Pin

İleri düzey tasarımcılar için hazırlanan bir AR tasarım yazılımıdır. Adını sıklıkla duyduğumuz Qualcomm tarafından yaratılmış. İlgi çekici ve detaylı 3D ürün tanıtımları ve uygulamaları oluşturmanıza olanak tanıyor. 

iOS ve Android için oldukça gelişmiş araçları sunuyor ve pek çok geliştiricinin kullandığı bir yazılım. 

Masterpiece Studio Pro

Pin

VR konusunda 3 boyutlu bir modelleme yapmak istiyorsanız en iyi seçeneklerden bir tanesi Masterpiece Studio Pro. VR cihazlarını kullanarak doğrudan üç boyutlu bir sanal gerçeklik ortamında tasarımlarınızı yapmanızı mümkün kılıyor. Çizimlerinizi çeşitli şekillerde bu üç boyutlu dünyaya optimize etmenize yardımcı oluyor.

Tek bir tıklamayla tüm modeli oluşturmanıza izin veren otomatik donanım ve otomatik dış görünüm işlevleri gibi çok kullanışlı birtakım araçları da içerisinde barındırıyor. Profesyonel kullanım için oldukça uygundur ve kullanım alanları neredeyse sınırsız.

Amazon Sumerian

Pin

Web tabanlı 3 boyutlu tasarım geliştirme uygulamasıdır. Tarayıcı tabanlı olduğu için web tarafında 3D, AR ve VR uygulamaları oluşturmayı kolaylaştırır. Oculus Go, Oculus Rift, HTC Vive, Android ve iOS mobil cihazları dahil olmak üzere çok sayıda platform tarafından destekleniyor.

Amazon Sumerian sanatçıların ve tasarımcıların etkileşimli sahneler oluşturmasını sağlıyor. Temel olarak HTML, CSS ve JavaScript konularına hakimseniz bu uygulamayı kolaylıkla kullanabilirisniz. Amazonun diğer uygulamaları ile makine öğrenimi, sunucu tabanlı uygulamalar gibi pek çok hizmete uygun içerikler üretmek mümkün.

Tilt Brush 

Pin

Google tarafından geliştirilen ve sanatçılar için harika çözümler sunan bir yazılım. VR alanında tasarımlar yapmak istiyorsanız Tilt Brush’a bir şans verin. Çeşitli fırça desteği ile yaratıcılığını ve işleri kolaylaştırmanızı sağlar. Google Tilt Brush’ı kullanarak, benzersiz bir otantik deneyim için etkileşimde bulunabileceğiniz ve etrafta dolaşabileceğiniz sanat eserleri ve tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Pin

AR ve VR Tasarım Programları makalesini okuduğunuz için teşekkürler. Sitemizde tasarım ve sanat konularında çeşitli rehberler ve ilgi çekici içerikler bulabilirsiniz. Yorumlarınızla bize destek olabilir ya da bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Yorum yapın