Ara
Close this search box.

AR ve VR Tasarım Programları

Merhabalar AR ve VR Tasarım Programları hakkında sizlere birkaç öneri vermek istedik. Son zamanlarda Tasarım Fikir ekibine de sıklıkla sorulan soruların başında yer alan bu konuları biraz detaylandırmak istiyoruz. 

Öncelikle AR ve VR kısaltmaları son zamanlarda çok popüler kelimeler. Ancak artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) bir moda kelimeden çok daha fazlası. Günümüzde dijital sanat eserlerinin ve metaverse gibi dijital evrenlerin konuşulduğunu göz önüne alırsak bu tür tasarımlara olan ilginin ve geleceğe nasıl yön vereceğinin de farkına varabiliriz. 

Elbette diğer tasarım türlerinde de olduğu gibi AR ve VR dünyasında da farklı ihtiyaçlara göre yazılımlar mevcut. Biz bu makalede en popüler ve yetenekli uygulamaları listeyeleceğiz.

AR ve VR Tasarım Programları

Bu listeyi hazırlarken yabancı kaynaklara, kullanıcı yorumlarına, fiyat performans dengesine ve popülerliğine göre bir eleme yaptık.

Adobe Aero

Adobe’nin sanat ve tasarım alanında pek çok başarılı yazılımını kullanıyoruz. Bu uygulama ile Adobe genel olarak artırılmış gerçeklik ürünleri tasarımı üzerinde yoğunlaşmış. Diğer Adobe uygulamalarında tasarladığınız şeyleri herhangi bir kodlama yapmadan sürükleyici artırılmış gerçeklik (AR) deneyimlerine dönüştürebilirsiniz.

Kullanımı diğer uygulamalara göre biraz daha kolaydır. Böylece yeni başlayanlar için harika bir seçenek olabilir. Bu uygulama ile oluşturduğunuz AR tasarımlarınız tek bir tıklamayla dışa aktarılabilir, yayınlayabilir ve sosyal medyada paylaşılabilir. Aero hem Mac OS hem de Windows ile uyumlu. Ayrıca iOS cihazlarda ücretsiz olarak deneyimleyebiliyorsunuz.

Vuforia Engine

İleri düzey tasarımcılar için hazırlanan bir AR tasarım yazılımıdır. Adını sıklıkla duyduğumuz Qualcomm tarafından yaratılmış. İlgi çekici ve detaylı 3D ürün tanıtımları ve uygulamaları oluşturmanıza olanak tanıyor. 

iOS ve Android için oldukça gelişmiş araçları sunuyor ve pek çok geliştiricinin kullandığı bir yazılım. 

Masterpiece Studio Pro

VR konusunda 3 boyutlu bir modelleme yapmak istiyorsanız en iyi seçeneklerden bir tanesi Masterpiece Studio Pro. VR cihazlarını kullanarak doğrudan üç boyutlu bir sanal gerçeklik ortamında tasarımlarınızı yapmanızı mümkün kılıyor. Çizimlerinizi çeşitli şekillerde bu üç boyutlu dünyaya optimize etmenize yardımcı oluyor.

Tek bir tıklamayla tüm modeli oluşturmanıza izin veren otomatik donanım ve otomatik dış görünüm işlevleri gibi çok kullanışlı birtakım araçları da içerisinde barındırıyor. Profesyonel kullanım için oldukça uygundur ve kullanım alanları neredeyse sınırsız.

Amazon Sumerian

Web tabanlı 3 boyutlu tasarım geliştirme uygulamasıdır. Tarayıcı tabanlı olduğu için web tarafında 3D, AR ve VR uygulamaları oluşturmayı kolaylaştırır. Oculus Go, Oculus Rift, HTC Vive, Android ve iOS mobil cihazları dahil olmak üzere çok sayıda platform tarafından destekleniyor.

Amazon Sumerian sanatçıların ve tasarımcıların etkileşimli sahneler oluşturmasını sağlıyor. Temel olarak HTML, CSS ve JavaScript konularına hakimseniz bu uygulamayı kolaylıkla kullanabilirisniz. Amazonun diğer uygulamaları ile makine öğrenimi, sunucu tabanlı uygulamalar gibi pek çok hizmete uygun içerikler üretmek mümkün.

Tilt Brush 

Google tarafından geliştirilen ve sanatçılar için harika çözümler sunan bir yazılım. VR alanında tasarımlar yapmak istiyorsanız Tilt Brush’a bir şans verin. Çeşitli fırça desteği ile yaratıcılığını ve işleri kolaylaştırmanızı sağlar. Google Tilt Brush’ı kullanarak, benzersiz bir otantik deneyim için etkileşimde bulunabileceğiniz ve etrafta dolaşabileceğiniz sanat eserleri ve tasarımlar oluşturabilirsiniz.

AR ve VR Tasarım Programları makalesini okuduğunuz için teşekkürler. Sitemizde tasarım ve sanat konularında çeşitli rehberler ve ilgi çekici içerikler bulabilirsiniz. Yorumlarınızla bize destek olabilir ya da bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye