Afiş Tasarımında Önemli İpuçları

Afiş tasarımında diğer tasarımlara göre çok daha dikkatli davranmak gerekiyor. Afiş ya da poster tasarlarken verilmek istenen etkinin doğru şekilde karşı tarafa iletilmesi için bu kuralları göz önünde tutmalısınız. Afişin ilk amacı insanların dikkatini çekmek, yönlendirmek ya da bilgilendirmektir. Bu kapsamda tasarımlarınızda bu öncelikleri göz önünde tutmalısınız.

Afiş Tasarımında Boyut Seçimi

Afiş tasarımında boyut seçimi ilk olarak öncelik vermeniz gereken bir konu olarak öne çıkıyor. Dikkat çekici olması için büyük boyutlarda tasarlanan afişler farklı boyutlarda olabilir. En sık; 32x47cm, 50x70cm, 70x100cm, 80x120cm 100x150cm boyutları tercih edilir. Doğru boyutu seçmek için ise kullanım alanına dikkat etmelisiniz. Örneğin büyük bir alana afiş asılacaksa bu durumda ölçünün büyük olması gerekir.

Afişteki Hizalama

Pin

Afişte hizalama mesajın doğru şekilde verilmesi açısından önemlidir. Öncelikle hizalamanızı doğru olarak yapmalısınız. Bunun için sol, orta veya sağ seçimi tamamen tasarımınıza kalmıştır. Başlık, görsel ve metinlerinizi de yine bu düzene göre yerleştirmelisiniz. Düzen kapsamında kullanacağınız tüm elementleri de uygun şekilde hazırlayın. Özellikle metin kullanımında simetri elde etmek istiyorsanız metinleri ortalamak daha iyi sonuçlar verecektir. Tasarım düzenini doğru yaparsanız afişte hem bütünlük yakalayacak hem de göze hitap edecek bir afiş tasarımı yapabileceksiniz.

Afiş Tasarımında Görsellerin Kullanımı

Afişte görsel kullanımı en önemli noktayı oluşturuyor. Afiş dikkat çekici olduğundan görselleri de buna göre seçmelisiniz. Fotoğraf, grafikler, ikonlar ve diğer görseller afişte kullanılabilir. Ancak buradaki seçim afişin vereceği mesaja yönelik olmalıdır. Örneğin market müşterileri için bir afiş hazırlanıyorsa market ile ilgili olacak fotoğraf kullanımı daha doğru sonuçlar verecektir.

Renklerin Gücünü Çıkarmak

Afiş baskı için en önemli etkilerden birisi de renklerin doğru şekilde seçilmesidir. Renkler insanların algılarına hitap eder ve bu yüzden onlarda duygusal hareketlilik sağlayabilirsiniz. Örneğin mavi tonlarını seçerseniz afişte huzur baskın olacaktır. Renklerin psikolojik etkilerini göz önünde tutarak afişinizi hazırlamanız halinde alacağınız sonuçlar çok daha verimli olacaktır. Bu konuda elbette biraz araştırma yapmalı ve ana renkler yerine ara renklere de ağırlık vererek afişinizi özel hale getirebilirsiniz.

Yorum yapın