Ara
Close this search box.

YouTube Arayüz Tasarımını Değiştirdi

En popüler servislerin başında gelen YouTube arayüz tasarımını değiştirdi. Google UI tasarımında ufak sayılabilecek ancak etkileşim açısından önemli olan birtakım tasarım güncellemelerine imza attı. Youtube’un özellikle ileriye ve geriye sarma etkileşimlerini artıran bu yeni tasarımını birlikte inceleyelim ve nelerin değiştiğini görelim.

Youtube Tasarım Değişiklikleri

Google’ın materyal tasarım anlayışına uygun olarak, keskin hatlardan daha oval ve yumuşak çizgilere doğru bir eğilimi YouTube üzerinde de uyguladığını görüyoruz. En çok göze batan değişim ise ana sayfadaki ve liste sonuç sayfalarındaki video önizleme-kapak görsellerinde yer alıyor. Eskiden keskin ve net kenarlara sahip olan video ön izlemeleri artık oval hale getirilmiş. Border radius oranları değiştirilerek daha kapsayıcı ve modern bir görünüme kavuşmuş. 

Bununla birlikte herhangi bir videonun üzerine geldiğiniz zaman açılan penceredeki butonlarda yine dikdörtgen ve keskin hatlarından arındırılmış. Yumuşak oval bir form haline gelmiş. 

Bu önizleme ekranı daha kullanışlı hale gelmiş ve videonun izlemek istediğiniz bölümüne kolayca geçiş yapmamızı sağlayan bir forma bürünmüş.

Ambiyans Aydınlatması Efekti

Tekil video izleme sayfalarına video içeriğindeki renklerden oluşan bir arkaplan efekti eklenmiş. Bu sayede görsel anlatımı kuvvetlendiren modern ve şık bir UI tasarımı ortaya çıkmış. İzlediğiniz içeriğin ana renklerini arka planda bulanık şekilde görebiliyoruz. Bu ambiyans aydınlatmasını yalnızca koyu mod kullanan kullanıcılar görebilecek. Açık mod ile platformu kullananlar beyaz bir arka plan görecekler. 

Yine tekil izleme sayfalarında butonlar ve video açıklamaları yeniden tasarlanmış. Video açıklamaları için ayrılan bölüm diğer alanlardan daha belirgin bir çerçeve içerisine konumlandırılmış. Bu alana tıklayarak ya da dokunarak açıklamanın tamamını görebilir ve gizleyebilirsiniz. Önceki tasarımda açıklama alanının tamamını görebilmek için daha fazlasını görüntüle bağlantısına tıklamanız gerekiyordu. Yeni tasarımda ise çerçevenin herhangi bir alanına tıklayarak açıklamayı genişletmek mümkün. Tüm butonlarda olduğu gibi Abone Ol butonu da oval kenarları ile dikkat çekiyor.

Hassas Sarma Modu

Videonun süresini değiştirdiğiniz alana tıklayıp yukarıya doğru çekerseniz artık yeni bir ileri-geri sarma ekranı ile karşılaşacaksınız. Bu alanda hassas şekilde videonun içerisinde gezine biliyorsunuz ve anlık olarak gitmek istediğiniz sahneyi görebiliyorsunuz. 

Menü ve Arama Barı Değişti

Sol tarafta yer alan menü barındaki öğelerin üzerine geldiğinizde beliren arka plan yine keskin formdan kenarları yumuşak bir forma dönüştü. Arama barı ise oval hale getirilerek genel tasarıma uygun bir görünüme kavuşmuş. Genellikle hover yani mouse ile üzerine gelindiğinde ortaya çıkan arka planların kenarları 10px olarak belirlenmiş. 

Youtube Yeni Tasarıma Nasıl Geçilir?

YouTube’un yeni arayüzü öncelikle Premium kullanıcılar tarafından kullanılıyor. Test sürecinden sonra bu yeni modern UI tasarımı herkes tarafından erişilebilir olacak. Daha önce Gmail, Takvim ve Dökümanlar servisleri Google’ın materyal tasarımına geçmişlerdi. Şimdide Youtube platformunun tasarımı değişiyor.

YouTube Arayüz Tasarımını Değiştirdi çoğu kullanıcı için ufak detaylardan oluşan bu değişiklikleri siz nasıl buldunuz? Grafik tasarım ve tasarım dünyasının yenilikleri, eğitimler ve haberler için Tasarım Fikir sitesini ziyaret etmeye devam edin. 

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma Rehberi 2024

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma konusu giderek popülerliğini artırıyor. Dijital dünyanın hızla evrildiği günümüzde, görsel içeriklerin önemi hiç olmadığı kadar arttı. Peki, bütçenizi sarsmadan, etkileyici

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye