Ara
Close this search box.

Yapay Zeka ve Tasarım

Merhaba, gelişen teknoloji şüphesiz ki hepimizi yakından ilgilendiriyor yapay zeka ve tasarım ilişkisi giderek güçleniyor. Sürücüsüz araçlar, otomasyon yazılımları ve hatta robotlar derken yapay zeka kavramı hayatımızın içine dahil olmuş durumda. Bu gelişmiş yazılımların ve donanımların yeteneklerini neredeyse tüm sektörlerde kullanmaya başladık. Tasarım Fikir olarak biz makine öğrenimi, yapay zeka gibi teknolojilerin tasarım dünyasına etkilerini konu edinmek istiyoruz.

Yapay Zeka Nedir?

Pek çoğumuz yapay zeka denildiğinde robotları düşünüyor. Konuşabilen, hareket edebilen robotları gördükçe teknolojinin ne kadar ilerlediğini düşünürüz. Ancak yapay zeka bundan çok daha fazlasıdır. Makinelerin hareketinden çok, öğrenebilme ve karar verebilme yetenekleri ile ilgilidir. 

Karar Verebilen Yazılım

Artık yapay zekanın çeşitli sanat disiplinlerine bağlı kalarak içerikler üretmesini bekliyoruz. Tasarım alanında ileri teknoloji yapay zeka ürünlerinin çok başarılı işler yarattığını söylemek mümkün. Peki bu teknolojik gelişmeler biz tasarımcılar için iyiye işaret mi? Bu sorunun yanıtını elbette uzun uzun tartışabiliriz. Ancak kısa ve net bir cevap vermek gerekirse kesinlikle evet. Bu tür gelişmiş araçları, güvendiğiniz fikirler ve kendinize özgün tarzlarda kullanmayı başarırsanız yapay zeka en yakın dostunuz olabilir.

Bu kavram çok geniş bir perspektif ile düşünülmeli. İnsan gibi iletişim kuran, planlama yapabilen, hedefleri ve diğer araçları analiz edebilen bu doğrultuda karar verebilen bir yapıdır. Tüm bunları yaparken çok fazla miktardaki veriyi, bilgiyi tarayarak, onları birbirleri ile birleştirerek yeni bir veri üretirler. Bu özelliklerine kabaca makine öğrenimi diyoruz. Makine öğrenimi ile oluşturulan veriler giderek daha güçlü ve başarılı oluyor. Çünkü daha önceki ürettiklerini de veri havuzuna ekleyerek giderek artan bir kütüphane oluşturuyorlar. 

Biz bu yapay zekayı zaten kullandığımız pek çok araçta görüyoruz. Örneğin Netflix’in size seveceğiniz içerikleri önermesi bir tür makine öğrenimine örnek olabilir. 

Yapay Zeka Grafik Tasarım İlişkisi

Bu gelişmiş yazılımları yeni görsel içerikler üretmek içinde kullanmaya başladık. Özellikle yazdığınız metinleri birer görsel tasarıma çeviren yapay zeka araçları giderek popüler hale geliyor. 

Yapay zekanın tasarım sektöründe iki temel kullanımı vardır.

Kullandığımız yaygın uygulamaların içerisinde yer alan bazı araçlar, zaten yapay zekanın erken aşamalarını içerisinde barındırıyordu. Örneğin Photoshop ile bir fotoğraftan belirli objeleri kaldırmak istediğimizde bu yapay zekanın desteğini görüyorduk. 

Mevcut uygulamalarımızda kullandığımız bazı araçlar ile makine öğrenimi, yapay zekayı bir süredir test ediyoruz. 

İkinci kullanım şekli ise biraz daha etkileyici ve önü açık olan yöntem. Yapay zekadan yalnızca basit düzenlemeler ve düzeltmeler beklemek yerine onlara yepyeni içerikler ürettirmek isteyebiliriz.

Yeni bir sanatsal içerik üretmek için yapay zekayı kullanmak. Bu sanatsal içeriğin kategorisi ne olursa olsun başarılı örnekler ortaya çıkmaya başladı. İster bir video isterseniz üç boyutlu bir tasarım isterseniz de iki boyutlu bir grafik çalışması planlayın. Tek bir tıklama ile istediğiniz içeriği oluşturmanız mümkün. Yalnızca yapay zekaya nasıl bir şey istediğinizi tarif etmeniz yeterli.

Bu görsel Dall-E 2 yapay zekası ile üretilmiştir.

Bu ikinci kullanım alanı giderek gelişiyor. Dall-E 2 gibi yazılımların alternatifleri çoğalıyor ve yetenekleri de aynı oranda artıyor.

Yapay Zekanın Tasarım Üretme Mantığı

Bu sistemin çalışma mantığını daha iyi anlamak için bir şema oluşturduk. İşte siz yapay zeka ile tasarım üretirken arka planda olanlar şöyle;

Kullanıcı araca oluşturmak istediği kompozisyonu metin olarak iletir. 

Verileri toplayan yapay zeka algoritması verdiğiniz kelimeleri bir haritaya dönüştür. Bu harita aslında anlamsal bir haritadır. Verdiğiniz kelimelerin ne anlama geldiğini algılayarak bir taslak oluşturur.

Önce ortaya eklediğiniz kelimeleri içeren bir taslak görüntü çıkar. Daha sonra sizin istediğiniz özelliklere ve kendi gelişmiş kütüphanesine uygun olarak ayrıntıları eklemeye başlar. Burada gelişmiş bir tahmin sistemi kullanır.

Gelişmiş ve çok sayıda veriyi içeren bir kütüphane kullandığı için oluşturduğu görselin içerisindeki parçaları pek çok alternatifi ile değiştirebilir. Böylece birbirine benzeyen ama aslında özgün olan pek çok sahneyi tek seferde oluşturabilir. 

Bu görsel Dall-E 2 yapay zekası ile üretilmiştir.

Bu alanda çalışmalar sürdüren pek çok firma var. OpenAI, Google ve hatta Nvidia gibi yazılım şirketleri sürekli olarak yapay zeka teknolojilerine yatırım yapıyorlar. 

Görsel bir beyin fırtınasına ihtiyacınız olduğunda bu araçlar oldukça kullanışlı bir seçenektir. Çünkü sayısız varyasyona sahip içerikler ürete biliyorlar.

Ücretsiz Yapay Zeka Programları

Yapay zeka programlarını ücretsiz olarak test edebileceğiniz kaynakları da bu makalede paylaşmak istedik. Bazı yazılım firmaları kapalı beta ve davetiye usulü erişim imkanı sağlarken bazı büyük ve gelişmiş yazılımlarda belirli ölçülerde ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Bu ücretsiz erişimler genellikle belirli bir üretim sayısı ile kısıtlanmış durumda. Ayrıca çok yüksek çözünürlüklerde içerik üretmenizi engelleyecek şekilde tasarlanmış. Eğer bu araçları profesyonel olarak kullanmak isterseniz çeşitli üyelik ve abonelik modelleri sunuluyor.

Dall-E 2

En popüler araçlardan biri Dall-E OpenAı firmasının geliştirdiği bir yazılım.  Kütüphanesi, kullanım kolaylığı ve içerik kalitesi ile oldukça başarılı bir hale gelmiş. Bu zamanlarda açık beta sürümüne geçtiği için kolayca kayıt olup test edebilirsiniz. 

Deep AI

Kullanımı en kolay uygulamalardan bir diğeri ise Deep AI yazılımıdır. Verdiğiniz metinden görüntü oluşturmanızı sağlayan bir yazılım. Henüz Dall-E kadar gelişmiş durumda değil. Ancak bu teknolojiyi ücretsiz olarak test etmenizi öneriyoruz. Böylece Yapay Zeka ve Tasarım ilişkisini doğrudan görebilirsiniz.

MidJourney

Bu uygulamanın da beta süreci devam ediyor. Discord botları üzerinden kullanılabilen bir yapay zeka yazılımı.  Varyasyonlu görsel içerikler üretme konusunda oldukça başarılı. 

Ayrıca henüz erişime açılmamış olan Google’ın Imagen teknolojisi de tasarımcıları heyecanlandırıyor. Yakın zamanda Imagen ile ilgili detaylı bir rehber hazırlayacağız. 

Sonuç

Tüm bu gelişmiş özelliklere hayranlıkla baksakta tasarım üretmenin çok küçük bir bölümünde yapay zekayı kullanıyoruz. Aslında grafik tasarım kullandığımız araçlardan çok anlatmak istediğimiz şeylerde gizli. Yeni fikir üretmek, bir mesajı iletmek bizim asli görevimiz. Bunu yaparken kullandığımız araçlar, gelişmiş teknolojiler sürecin yalnızca bir parçasını oluşturuyor. Bizler markaların pazar payını, hedef kitlesini, değişen koşulları ve pek çok insani etkileşimi tasarımlarımıza dahil ederiz. Bu nedenle yapay zeka tasarımcıların yerini alamaz. tasarımcılar için yeni araçlar sunabilir. Bizleri hızlandırabilir, bazı özel ve sınırlı alanlarda bizim adımıza kararlar verebilir. Fakat sonuç olarak Yapay Zeka ve Tasarım ilişkisi her zaman için bir tasarımcının kontrolünde olacaktır.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye