Web Tasarım İçin Hangi Program Kullanılır?

Web Tasarım İçin Hangi Program Kullanılır? Adlı içeriğimize hoş geldiniz. İnternet sitelerinin özellikleri her geçen gün değişiyor. Günümüzde web tasarım teknolojileri de oldukça gelişti. Bu nedenle kullanacağımız programlarda çeşitlendi. Aslında en temelde web yazılım dili değişmedi. Yazılım dilinin yetenekleri çoğaldıkça tasarımcılar da özgürleşmeye başladı.

Web Tasarım Nedir?

Bu oldukça kolay bir soru. Herhangi bir internet sitesini göz önüne alırsak sitelerin çalışma mantığını daha kolay anlayabiliriz. Tüm siteler bir arayüz yani tasarım ve arka planda çalışan kodlar yani yazılım sayesinde çalışır. Bizim işimiz ilk aşama ile ilgilidir.

Web tasarım için arayüz tasarlama diyebiliriz. Kullanıcı arayüzü olarak bilinen ve yabancı isminin kısaltılması olan UI sektör içerisinde sıklıkla kullanılan bir terimdir.

Web Tasarım İçin Hangi Program Kullanılır?

Aslında bir arayüz tasarlamak için istediğiniz herhangi bir tasarım programını kullanabilirsiniz. Geçmiş zamanlarda Adobe Photoshop ile tasarımlar yapılırdı. Bu tasarımlar PSD formatında yazılımcıya iletilir ve kodlama aşamasında tasarımı en uygun şekilde kodlaması için yazılımcıya güvenilirdi.

Ancak zaman geçtikçe Photoshop bu tür dinamik tasarımlar için hantal ve ağır kalmaya başladı. Daha sonraki sürümlerinde iyileştirilmeler yapılsa da rakipleri epey ilerlemişlerdi.

Yalnızca web tasarım için yaratılan çizim programları mevcut. Onlardan en çok bilinenleri Adobe XD, Figma ve Sketch bu üç program UI sektöründe en popüler yazılımlar.

Pin
Arayüz tasarımı hangi programla yapılır?

Adobe XD ile Web Tasarımı

Adobe XD markanın en güncel programlarından bir tanesi. Üstelik tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Adobe XD ile web tasarımı, mobil uygulama gibi dinamik ve responsive tasarımlar oluşturmak çok kolay ve hızlı. Ayrıca çeşitli plug-in desteği ile birtakım işleri çok hızlandırıyor. Prototip özelliği ile de hazırladığınız tasarımı çalışan bir web sitesi gibi sunabiliyorsunuz. Yani tek satır kod yazmadan müşterinize web tasarımınızı sunabilirsiniz.

Bu özelliği şimdilik biraz kısıtlı, ancak yine de işe yarar şekilde çalışıyor.

Figma ile Arayüz Tasarımı

Figma çok iyi bir alternatiftir. Yalnızca arayüz tasarımı yapmak için yaratılmıştır. Ücretli bir servistir ancak kısıtlı özellikleri ile ücretsiz versiyonu da bulunuyor.

Figma bir çok yazılımcı için işleri kolaylaştıracak bir tasarım alt yapısı gelir. Yani bu program ile tasarladığınız web sitelerini yazılımcıya gönderdiğiniz zaman tasarımlarınızın kod dünyasında bir karşılığı olduğunu da bilirsiniz.

Web Tasarım İçin Hangi Program Kullanılır sorusunun cevabı aslında kağıt ve kalemle bile arayüz çizip yazılımcınıza teslim edebilirsiniz olabilir. Ancak bu iş için en çok kullanılan üç yazılımdan ikisine değindik. Bunları kontrol etmenizde büyük fayda var.

Yorum yapın