Starbucks Logosunda Fark Etmediğimiz Kusur

Merhabalar, Starbucks Logosunda Fark Etmediğimiz Kusur haberine hoş geldin. Şüphesiz ki son yıllarda herkes tarafından bilinen bir logonun aslında bir hatasını nasıl fark edemediğimizi inceleyeceğiz. 

Muhtemelen bir defa fark ettikten sonra gözünüz sürekli bu ayrıntıya takılacak. Logo bu haline 2011 yılında bir revize ile gelmiş. Bu ikonik logodan önce Starbucks çeşitli logolar kullandı. 1992 yılı ile 2011 yılları arasında kullanılan logolar tamamen simetrik logolardı. Şimdi de simetrik bir logo gibi duruyor ancak öyle değil.

Starbucks Logosu

Evet lafı çok uzatmadan hemen o kusuru gösterelim ve arkasındaki gerçeğe bakalım. Starbucks logosu simetrik bir logodur. Yani merkez çizgisinin iki yanında bulunan tüm öğeler eşit olarak tasarlanmıştır. 

Pin

Logoda yer alan figure siren ismi veriliyor. Anlamını bilmeyenler için siren nedir?  Bu figürün burnunun sağ tarafına bakın. Sağdaki göz gölgesinin soldakinden daha uzun ve farklı olduğunu göreceksiniz. Evet çok küçük bir detay, belki binlerce kişinin sürekli görüp ama dikkat etmediği bir ayrıntı. Ancak bu simetriyi bozan kusur bilerek oraya yerleştirilmiş.

Tasarımcı Ne Amaçladı

Aslında 70’li yıllarda kullanılan logoda yer alan siren asimetrik bir tasarıma sahipti. Bu güncel logoda o çizime bir saygı göstergesi olarak tasarlanmış olabilir. Güncel logo da asimetrik ancak tabiri caizse çok daha derli toplu görünüyor. Asıl amaç ise daha farklı. 

Küçük ayrıntılar gerçekten farklı bir algıya yol açabiliyor. Starbucks’ın bunları düşünerek gerçekten iyi bir logo tasarlamasını takdir ediyoruz. Fark edilmesi her ne kadar 10 yıl sürse de. Artık okuyucularımızın algısı daha açık olacaktır ve logolara farklı gözle bakabilirler diye umuyoruz.

Pin

2011’de kahve zinciri devi, sireni daha insani ve ulaşılabilir hale getirmeye karar verdi. Yani ulaşılmazlık algısı giderek güçleniyordu ve bunun önüne geçmek istediler. Bu amaçla kasıtlı olarak logoda yer alan kusursuz ve eşit tasarımı bozmak istediler. Böylece bir gözün gölgesini biraz daha farklı ancak yine dengeli şekilde değiştirdiler. Bu değişiklik pek çok kişi için uzun yıllardır fark edilmedi. Ancak Starbucks’ın giderek büyümesi 90’lı yıllardaki zenginlik ikonu olmasının yerini daha ulaşılır bir kahve zincirine dönüşmesi markanın amacına ulaştığını düşündürüyor. Bunda logo da yaptıkları ufak oyunun ne kadar etkisi var bilinmez. Plan başarılı şekilde işlemiş. 2011 yılından sonraki müşteri portföyünde ne gibi değişiklikler olmuş araştırarak öğrenmek mümkün.

Starbucks Logosunda Fark Etmediğimiz Kusur haberini okuduğunuz için teşekkürler. Eğer kendi logonuzu tasarlamak istiyorsanız ya da tasarımcı olarak müşterilerinize logo tasarımı yapacaksanız Logo Türleri ve Logo Örnekleri makalesine mutlaka göz atın. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere. 

Yorum yapın