SEO İçin Tasarım Önemli Mi?

Merhabalar, artık bir çoğumuzun internet üzerinde aktif bir web sitesi bulunuyor. Bu internet siteleri sürekli birbirleriyle yarış halindeler. Google aramalarında daha üst sıralarda çıkmak için birçok yöntem deneniyor. SEO için tasarım önemli mi? Sorusu akıllara ilk gelen sorulardan bir tanesi.

Seo nedir?

Kabaca tanımlamak gerekirse arama motoru optimizasyonu anlamına gelen. Search engine optimization kelimelerinin kısaltmasıdır. Google tarafından sürekli yeni algoritmalar test edilerek uygulamaya alınır.

Pin
Seo nedir?

Üst sıralarda çıkmak için tasarım ne kadar önemli

Geçtiğimiz yıllarda Google için esas kriter internet sitesinin otoritesiydi. Daha güçlü internet siteleri bir siteye referans olduğu zaman yani backlink sağladığı zaman o site Google tarafından daha değerli görünüyordu. Zaman geçtikçe ve mobil kullanım arttıkça kullanıcılar bazı web sitelerinde daha kısa zaman geçirmeye başladı. Google kullanıcı deneyimini daima önemsediği için algoritmasında değişikliğe gitti.

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Bir tasarımcı olarak UX kelimesini duymuşsunuzdur. User experience anlamına gelen kullanıcı deneyimi sözcüğünün kısaltılması. Peki tasarımcılar bu alanda neler yapıyor. Öncelikle bu yalnızca bir tasarımcının işi değildir. Bir internet sitesinde ya da mobil uygulamada kullanıcılar aradıkları şeyleri kolayca bulabilmeli. Sitenin ya da uygulamanın tüm özelliklerine hızlıca erişim sağlaya bilmeli. Bu tür kullanıcı deneyimini etkileyen birçok faktör vardır. Sitenin tasarımı da bunlardan bir tanesi.

Pin
Kullanıcı Deneyimi Tasarlama UX örneği

Kullanıcı Arayüzü Nedir?

Kısaca UI olarak bildiğimiz kullanıcı arayüzü bir tasarım alandır. Bir internet sitesi tasarlarken hem kullanıcı deneyimini hem de arka planda çalışacak olan sunucu, trafik, yazılım gibi öğeleri de düşünmeliyiz. Yani hazırladığımız tasarımlar hem kullanıcıları hem de sistemi yormamalı. Bununla birlikte estetik ve göze güzel görünen siteler tasarlamalıyız. Böylece Google tarafından dikkate alınan kullanıcı deneyimi ve işlevsellik daha iyi olacaktır. Buda üzerinde çalıştığınız internet sitesine Google tarafından daha üst sıralarda göstermek için iyi bir yöntemdir.

Pin
Google’da üst sırada çıkmak için tasarım önemli mi?

Ayrıca sitelerinizi yukarıya taşıyacak en önemli unsurlardan biri olan Responsive Tasarım konusunu mutlaka inceleyin.

Sonuç ve Özet

Yalnızca web sitesinin tasarımı tek başına sıralamada sizi yukarıya taşımaz. Ancak diğer değişkenlerle birlikte düşünüldüğün zaman önemli bir unsurdur. Günümüz tasarım trendlerinde sade, Minimalist tasarımlar ön plana çıkıyor. Bu hem site hızı hem de görsel açıdan dikkat çeken bir şey. Unutulmaması gereken bir başka unsur da web sitelerinin içeriğidir. Eğer siteleriniz kopya içerik barındırıyorsa yani özgün ve etkili makaleler yazabiliyorsanız Google tarafında yükselmeniz daha olası. SEO İçin Tasarım Önemli Mi sorusuna yanıt olarak evet diyebiliriz. Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz.

“SEO İçin Tasarım Önemli Mi?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın