Kitap Kapağı Nasıl Tasarlanır

Merhabalar, son yıllarda kitap okuma oranlarındaki artış herkesin dikkatini çekmiştir. Belki de bu artışta tasarımcılarında ufak bir rolü vardır. Kitap kapağı nasıl tasarlanır? Nelere dikkat etmek gerekir? Bir tasarımcı olarak yazarlar ile çalışırken nasıl fayda sağlayabiliriz? Bu ve bunun gibi birçok sorunun yanıtı için bu makaleyi hazırladık.

Kitap Kapağı Tasarımı Önemli Mi?

Pin
Kitap Kapağı Nasıl Tasarlanır

Artık neredeyse her şey görsel bir imajdan ibaret. Elbette bir kitabı ya da yazarı iyi yapan şey kitabın kapağı değildir. Ancak raftaki binlerce kitap arasından izleyicilerin bir kitabı daha önce fark etmesi büyük bir avantaj yaratır.

Kitap kapağının tasarımı pazarlama tekniği olarak önemli bir yer tutar. Ayrıca kitaba dair net mesajlar içerir ve izleyici ikna etme görevi vardır. Bu nedenle evet kitap kapakları çok önemlidir.

Yazar ya da Tasarımcı Olduğunu Unut

Bir kitap kapağı tasarlarken kitabın içeriğine ve verilmek istenen mesaja odaklanmak gerek. Kendinizi okuyucu yerine koyun. Okuyucular gibi düşünün ve neler görmek hoşunuza gider araştırın.

Küçük resimleri, yazıları ve diğer görsel objeleri anlamlı şekilde kullanın. Kapakların okuyucuya yalnızca bir şey ‘söylemek’ yerine bir şey ‘hissettirmesi’ gerekir.

Yazar ile Birlikte Tasarlayın

Tasarım sürecinize kitabın yazarını da dahil edin. Geri bildirimler işimizin en önemli kısmı. Bazen bir kitabın içeriği çok karmaşık ya da geniş detaylara sahiptir. Tasarlayacak binlerce konuyu bir tek kitapta bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yazar ile birlikte hareket etmek ve fikirlerinizi sunmak önemlidir.

Hedef Kitlesine Göre Tasarım

Bir kitap kapağının tasarımına başlamadan önce kitabın hedef kitlesini iyi araştırın. Çok ciddi bir polisiye romanda çocuk karakterleri çizmek satış konusunda izleyicinin kafasını karıştırabilir.

Tasarım yaparken kitabı raflara ve kalabalık mağaza vitrinlerinde hayal edin. O görüntüye yakışan ve içerisinde iyi bir fikir olan şeyleri yaratın.

Klişelerden Kaçının

Ekonomi ile ilgili bir kitap kapağında muhtemelen dolar, kumbara, altın belki günümüzde bitcoin vb öğeler görmeyi bekleriz. Bunlar klişe tasarımlardır. Sınırların dışına çıkmak bazen iyi gelebilir. Örneğin aşağıdaki kitap bir ekonomi kitabı. Ancak Jim Miller adlı yazar tasarımcılarına ekonomi ile ilgili kalıpların dışına çıkmak istediğini söyler ve ortaya bu sonuç çıkar.

Pin
Kitap Kapağı Örneği

Slogan Tasarımcının Yardımcısıdır

Kitabın anahtar kelimeleri ve ana cümlesi üzerinde düşünün. Yazardan yardım alarak bir slogan belirleyin. Bu kitap özetle izleyiciye ne anlatmak istiyor. İşte bulduğunuz bu cümle tasarım süreci boşunca size yol gösterecek bir araç. Ayrıca mesajı doğru iletme konusunda da oldukça etkili bir yöntem.

İhtiyacınız Olan Tüm Bilgileri Edinin

Bazı durumlarda her ne kadar yazarlarla çalışıyor olsak bile iletişim sorunları yaşayabiliriz. Tasarımcı olarak bir tasarım özeti dosyası hazırlayın. İhtiyacınız olan tüm bilgileri açık ve net şekilde öğrendiğinizden emin olun.

Kitap Kapağı Nasıl Tasarlanır konusunu okuduğunuz için teşekkürler. Pek yakında bu teorik içeriğin uygulamalı bir videosu YouTube kanalımıza eklenecektir. Yorum yaparak bize destek olabilirsin.

“Kitap Kapağı Nasıl Tasarlanır” üzerine 3 yorum

  1. Çok güzel bilgiler kitapları çok severim arada yapmak istiyorum kitap kapağı sayenizde daha kolay ve iyi olacak teşekürler

    Cevapla
Yorum yapın