Anasayfa » İyi Bir Grafiker Nasıl Olmalı

İyi Bir Grafiker Nasıl Olmalı

Merhabalar, iddialı bir başlık ve makale ile yeniden karşınızdayız. İyi bir grafiker nasıl olmalı ya da bir grafik tasarımcıda olması gereken özellikler nelerdir gibi soruların yanıtlarını vermek istedik. 

Öncelikle bu yalnızca bir meslek değildir. Bir sanat disiplini gerektirir. Yaptığınız işleri paraya çevirecek ve bunu bir meslek olarak sürdürmenizi sağlayacak şey yaratıcılık ve fikirdir. Bu alt metin ile değerlendirmeye başlarsanız aslında insanların çok önemsediği ancak yalnızca ufak olan detayları keşfetmiş olacaksınız. 

Sektörün İstedikleri

Her firma yada şirket sektörün belirlediği kuralları benimsemeyebilir. Doğru ve ilerici vizyona sahip şirketlerde çalışmak size çok şey katacaktır. Ancak yaygın olan birtakım kurallar ve alışkanlıkları görmezden gelemeyiz. Bu nedenle sektörün detaylarını bilmemiz gerekiyor. Bir grafiker diğer ajansların işlerine, tasarımın yan dallarına, baskı tekniklerine ve diğer ilgili faktörlere ne kadar hakimse işinde o kadar başarılı olacaktır. Bu nedenle sektörün istediği şeyleri öğrenmek size artı katar. Sektör ne isteyebilir? Mesela vektörel olarak çalışmanızı isteyebilir. Belirli formatlarda işler ya da bazı uygulamaların özelinde çalışmanızı isteyebilir. Hangi içeriği üretiyorsanız o içerikle ilgili ihtiyaç duyulabilecek diğer şeylere de hakim olmasınız. 

Çevre ve İnsan İlişkileri

Her işte olduğu gibi burada da insan ilişkileri çok önemli rol oynar. İşimizin temelinde görsel iletişim ve kitle iletişimi var. Müşterileriniz ve ekip arkadaşlarınızla olan güçlü iletişiminiz hem işinizi olumlu yönde iyileştirir hem de genel olarak pozitif ve tercih edilir biri olmanızı sağlar. Elbette tanıdığımız çok başarılı ve asosyal tasarımcılar var ancak bu gibi iletişim eksiklikleri ile başarılar istisna diyebiliriz. İnsanları sevin. Böylece onların tasarım ihtiyaçlarını keyif alarak tamamlayabilirsiniz. Bu sizi bir adım öne çıkartır. 

Tüm Programları Bilmenize Gerek Yok

Hatta bir programın tüm özelliklerini ve tüm detaylarını bile bilmenize gerek yok. Bir kağıtla ve kalemle bile çok iyi bir fikri satabilirsiniz. Artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Tasarım Fikir’de olduğu gibi bir sürü platformda ücretsiz eğitimler bulunuyor. Programları öğrenmek zaman ayırmak ve konsantre olmak ile ilgili ve kısa sürelerde tamamlanabilecek şeyler. 

Çoğu tasarımcı bu ortak programları zaten biliyor ve iyi kullanıyor. Birbirlerinden ayrılan ve öne çıkan özellikleri bu programlar ve teknik bilgiler değil. Ürettiği yaratıcı çözümler. İyi bir grafiker olmak için tasarım odaklı çözümler sunmalısınız. Bu yaratıcı fikir bulma kısmında size yardımcı olmak için bir rehber hazırladık. İyi bir tasarım fikri nasıl bulunur? Adlı makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Portfolyonuzu Güncel Tutun

Sabır ve istikrar çok önemli. Bazen işlerin yoğunluğundan bazen de çok önemsemediğimiz için tasarımcıların kullandığı portföy platformlarını boşlayabiliyoruz. Ancak güncel portfolyo oluşturmak potansiyel müşterileriniz için karar verme aşamasında sizi öne çıkarabilir. 

Tasarımın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkisi

Özet

İyi bir grafiker nasıl olmalı sorusunun cevabına özetle yaratıcı, çözüm odaklı, ikili ilişkilerinde başarılı, sektöre hakim ve vizyon sahibi cevabını verebiliriz. Onun dışındaki her şey, programlar ve teknik detaylar daha sonra gelecektir. Tasarım Fikir’e uğradığınız için teşekkürler. Diğer makale ve içeriklerimize de göz atabilirsiniz. Aşağıdaki Twitter hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz. Görüşmek üzere. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir