Eskiz Nedir ve Nasıl Çizilir ?

Merhabalar, eskiz nedir ve nasıl çizilir ? Merak edenler için bir rehber hazırladık. Aslında eskiz yani taslak çizmek çok eski bir gelenektir. Bir tür araştırma sürecidir. Fikirleri görsel olarak kayıt altına almak, görsel araştırmalar yapmak ve tasarımınızı test edip geliştirmek için kullanılır.

Yüzlerce Yıllık Bir Yöntem

Eskiz çizimlerine 14.yüzyıldan batılı sanatçıların eserlerinde karşılaşıyoruz. O dönemde ressamlar özellikle dini ve sürreal çalışmalardan çok doğayı ve çevresindekileri temsil eden resimler çizmeye başladı. Aslında bu çizimleri gözleme ve sekizlere dayanıyordu. Eskiz defterleri ve sonradan ortaya çıkan çalışmalar nihai bir çizimden önce aynı çizimin farklı eskizleri olduğunu gösterdi. 

Pin
Leonardo Da Vinci’nin çizimlerinden.

Eskiz işleri hem kolaylaştıran hem de teknik bir resime göre daha az detay barındıran çizimlerdir. Günümüzde bir manzarayı çizmek istesek muhtemelen cebimizden cep telefonunu çıkarır fotoğrafını çeker ve çalışma ortamımıza döndüğümüzde o fotoğrafa bakarak resmi çizerdik. Ancak o dönemde böyle imkanlar yoktu. Eskiz bir kayıt etme yöntemiydi. İyi ki de yoktu. Çünkü bu yöntem sayesinde sanatçılar kendi çizgilerini geliştirdiler. Hangi perspektifin hangi detayların nasıl çizilmesi gerektiğine bu şekilde karar verdiler. 

Pin

Eskiz ve Taslak Çizmek Önemli Mi?

Kritik seviyede önemli. Çünkü tasarımın en güçlü halini test etmek için taslak üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Asıl çizim için işiniz kolaylaşır ve detaylarla gerçek çizimde ilgilenirsiniz. 

Sekizler genellikle kurşun kalem ile çizilir. Kolay silinebildiniz ve değiştirilebildiği için bu yöntem tercih edilir. Ancak günümüzde dijital çizim tabletleri ile ya da yine kağıda çizip bilgisayara aktararak taslak çizilebilir.

Pin

Detayları Taslak Aşamasında Belirleme

Daha detaylı çalışma yöntemi de taslak aşamalarına detayları dahil etmektir. Örneğin farklı bir kalemle gölgelendirme ve tasarım detaylarını eskize dahil edebilirsiniz. Böylece son çizime daha az iş bırakırsınız. Eskiz çizme sürecinde aklınıza farklı fikirler gelebilir. Son çizimden önce alternatiflerini çoğaltmak için oldukça mantıklı bir yöntem. 

Pin

Eskiz Çizmeden Önce

Öncelikle bu proje için nelere ihtiyacınız olduğunu not edin. Bu tasarımda hangi objeleri kullanacaksınız? Her şeyi yazılı biçimde kendinize bir özet oluşturacak şekilde not alırsanız çizim sürecinde size sadece öğeleri doğru yerleştirmek kalır. Sistemli çalışmak her zaman sizi bir adım ileriye götürecektir. 

Bu İçerikte dikkatinizi çekebilir: Monogram Nedir ve Nasıl Tasarlanır? (Detaylı Rehber)

Eskiz nedir ve nasıl çizilir ? Özetlersek bir görsel araştırma sürecidir. Kurşun kalem gibi kolay değiştirilip silinebilen bir araç kullanarak çizilir. Tüm tasarımınızın bir özetidir. 

Yorum yapın

5