Ara
Close this search box.

Bir Tasarımcının Sosyal Medya Hesabı Nasıl Olmalı?

Merhabalar, Bir Tasarımcının Sosyal Medya Hesabı Nasıl Olmalı? ya da tasarımcılar için profil önerileri arıyorsanız doğru yerdesiniz. Evet hepimizin asıl işi yaratıcı olmak. Ancak bazı durumlarda bu yaratıcılığı kendi hesaplarımız için kullanamıyoruz. 

Aslında her şeyde olduğu gibi bir tasarımcı olarak sosyal medyada öne çıkmanın da belli bir matematiği var. İşte sizi etkileyici bir Instagram hesabına kavuşturacak harika öneriler;

Tasarımcılar İçin Sosyal Medya Önerileri

Öncelikle kişiliğinize ve mesleğinize en uygun sosyal platformları kullanmak önceliğiniz olmalı. Elbette var olmak istediğiniz tüm sitelerde profil açabilirsiniz ama bir tasarımcının görsel zevkini ve işlerini kimse Twitter üzerinden takip etmez. Bu nedenle önceliğimiz görsel anlamda güçlü platformlarda görünür olmak. 

Hangi Sosyal Medya Platformuna Öncelik Vermeliyim?

Akla ilk gelen Instagram oluyor elbette. Çok popüler olmasının yanı sıra tasarımcıların portfolyo olarak kullanabileceği nadir yerlerden biri. LinkedIn ise iş dünyasının vazgeçilmez bir parçası, oradan büyük ajanslarla, meslektaşlarımızla ve hatta potansiyel müşterileriniz ile tanışabilirsiniz. Bir de Behance var. Zaten bir tasarımcı için sayılı portfolyo sitelerinden bir tanesi. Burada da etkili bir hesap oluşturmak mümkün.

Instagram Profili Nasıl Olmalı?

Tasarımcı olarak en önemli özelliklerimizden biri de çok çeşitli sektörler ve alanlar için içerikler üretiyoruz. Her biri kendi içerisinde değerlendirilirse yaratıcı ve etkileyici işler olabilirler. Fakat birbirinden çok farklı iki farklı işi yan yana koyarsak aynı etkiyi alamayız. Kendi hesaplarımızı yönetirken bir karmaşa yaratmak çok olası. Renklerin uyumluluğu, konu bütünlüğü, özgünlük derken bir anda  karmakarışık bir Instagram hesabımız olabilir. Peki çözüm nedir?

Kendi hesabınızı bir müşteri hesabı gibi yönetin. Tüm gönderilerin detaylarını düşünün. Her biri bir öncekinden izler taşısın. Bu izler renkler olabilir, şekiller olabilir, yalnızca bir ikon, infografik bile olabilir. Bu bütünlüğü korumaya gayret edin. Gerekirse portfolyonuzu gösterebilmek için kaydırmalı görsellerden yararlanabilirsiniz. 

Çok fazla hastag kullanımından ve spamdan kaçının. Paylaştığınız her gönderinin açıklama kısmına özen gösterin ve takipçilerinizle oradan iletişim kurmayı ihmal etmeyin. Instagram algoritmasına göre de açıklama girilmeden paylaşılmış bir gönderi dikkat çekmiyor. Yaptığınız iş ile ilgili kısa bir açıklama yapabilirsiniz. Doğru hastaglerle çalışın. Her defasında aynı hastagleri kullanmak yerine varyasyonlarını kullanın. Hikayeleriniz için özel tasarımları azaltın, bunun yerine paylaştığınız gönderileri hikayenize ekleyin oradan etkileşim almaya çalışın. Bir soru, bir GIF ya da anketler ekleyerek etkileşimi artırabilirsiniz. 

Linkedin Profili Nasıl Olmalı?

LinkedIn profilinize özen göstermelisiniz. Bunu yaparken gerçek dışı bilgilerden uzak durmalı ve samimiyet algısını yitirmemelisiniz. Eğer çok ulaşılmaz görünürseniz bu etkileşimi azaltacaktır. Bir tasarımcı olarak LinkedIn profilinizi yeni işler, farklı firmalar ve tasarım dünyasındaki global değişimleri takip etmek için kullanmalısınız. Ayrıca bizi LinkedIn’de bağlantı olarak ekleyebilirsiniz. Tasarım Fikir LinkedIn Profili.

Behance Profili Nasıl Olmalı?

Bir tasarımcı için en önemli araçlardan bir tanesi Behance profilidir. Çünkü burada doğrudan bir portfolyo sitesinden söz ediyoruz. İşimizi en iyi şekilde yansıtacak alanlardan birisi. Behance’da başarılı olabilmek ve geniş kitlelere ulaşmak için doğru hedefler koymalıyız. Behance’da ilham almak için hesap oluşturan çok sayıda tasarımcı var. Buradan potansiyel müşteriler bulmak biraz daha zor. 

Bir proje başlatırken her şeyi bir yere sıkıştırmayın. Her çalışmanıza özel projeler oluşturun. Örneğin sosyal medya gönderileri isimli bir proje oluşturup tüm firmalar için yaptığınız tasarımları tek bir proje içerisine yüklemek yerin her firma için ayrı bir proje oluşturun ve o projelerin içeriğini zenginleştirin. 

Başarılı bir Behance profil örneği. İsmail Anıl Güzeliş

Proje sayfalarında anahtar kelime kullanımlarına özen gösterin. Behance platformunda insanlar genelde bu anahtar kelimeler üzerinden aramalar yapar. Bu nedenle başarılı bir proje sunumu oluşturmak için detayları atlamayın. İnsanlarla her fırsatta iletişim kurun. Eminim onlara anlatacaklarımız var.

Planlama

Sosyal medyada başarılı olan kişilerin en büyük ortak noktaları nedir? dediklerinde akla ilk gelen cevap; istikrar! Evet Google’dan tutunda Facebook, Twitter ve diğer tüm platformlara kadar hepsi istikrarlı olmayı önemsiyor. Siz bu platformlarda vakit geçirdikçe onlar değerleniyor. Öyleyse düzensizlik en büyük düşmanımız. Örneğin Instagram hesabınıza bazen iki günde bir bazen haftada bir içerik atıyorsanız baştan hata yapıyorsunuz. 

Planlama süreçlerini iyi yönetmek sizi üretim sürecinde de rahatlatır. Her ayın başında oturup paylaşım planlarınızı çıkarın. İçeriklerinizi ona göre oluşturun. Hatta Meta’nın araçlarını kullanarak hem Facebook sayfanıza hem de Instagram profilinize aynı anda otomatik gönderi yollayabilirsiniz. 

Hikayeleştirme

Yaptığınız tasarımları hikayeleştirin. Sizi takip eden insanlara yeni bilgiler sunmaktan çekinmeyin. O tasarımı neden öyle yaptığınızı anlatın. Tasarımı hikayeleştirin, alternatifler üzerinde konuşun, fikirler alın ve etkileşime yönlendirin. 

Yorumlara ve mesajlara önem verin, mümkünse herkesle iletişim kurun, yorumları cevapsız bırakmamak oldukça önemli.

Bir Tasarımcının Sosyal Medya Hesabı Nasıl Yönetilir

Özetlemek gerekirse bu iş bir süreç işi. İstikrarlı ve planlı olmak gerekiyor. Yaptığınız işleri göstermek için kendi tasarım sisteminizi oluşturun. Birbiri ile uyumlu bir profil yaratın. Hesaplarınızı müşterilerinize sunacağınız bir sunum dosyasıymış gibi düşünebilirsiniz. Tasarım Fikir’i sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz. Ayrıca bu makaleye eklemek istediğiniz şeyler varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. 

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye