Banner Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Banner yaparken belirli noktalara dikkat edilmesi etkili banner ortaya çıkarmak için önemlidir. Dijital pazarlama için farklı çalışmalar söz konusu olsa da banner yapımı da oldukça önemlidir. Özellikle reklam verirken kullanılan banner tasarımlar, kullanıcıların dikkatini çekebilmek açısından dikkatli şekilde tasarlanmak zorunda.

Banner temel tanımı ile web sitesinin ilgili alanlarına yerleştirilen, belirli boyut ve görünüme sahip olan reklam türüdür. Özellikle dönemsel reklam anlayışı için oldukça uygundur. Hazırlanan banner çeşitleri web sitelerinde veya benzeri reklam platformlarında yayınlanarak kullanıcıların dikkatini çekmeyi hedefler. Bunun yanında forum gibi çeşitli sitelerde yer alan kullanıcılar da üyelikleri üzerinden banner tasarımlara yer verirken aynı zamanda organik şekilde reklam yapmayı sağlamaktadır.

Pin
Yatay Banner Tasarımları

Banner yaparken iyi bir tasarımın ortaya çıkmasına çok önem göstermek gerekiyor. Özellikle bu tasarım reklam amaçladığı için ilk bakışta bile kullanıcıların dikkatini çekebilmelidir. Bunun için şu noktalara dikkat edilmeli;

  • Tasarımda bulunacak tipografi ve yazıların okunaklı olması, verilen mesajın net şekilde anlaşılması için önemlidir.
  • Reklam amaçlandığı için tasarımın kullanıcıyı yormaması ve vermek istediği mesajı anlaşılır şekilde vermesi sağlanmalıdır.
  • Markanın kurumsal yapısını yansıtacak olan renklere ve tasarım çizgilerine sadık kalınmalıdır.
  • Hareketli bannerlar oldukça popülerdir ancak çok göz yorucu veya dikkat çekici hareket efektlerinden kaçınılmalıdır.
  • Call to Action yani kullanıcıyı harekete geçirici ifadelerin bannerda bulunması gerekir. Nihayetinde bu tasarım kullanıcı odaklı olduğundan, dikkat çekebilmesi önemlidir. En basitinden sunulan ürün veya hizmet hakkında akılda kalıcı slogan tasarımda yer almalıdır.
  • Tasarımın güncellenmesi de önemlidir. Bir süre sonra tasarım kullanıcılar açısından monoton bulunacak ve dikkat çekmeyecektir. Bu yüzden reklam süresi uzun olduğunda veya yeni reklamlar verildiğinde yeni tasarımlar yapılmalıdır.
  • Flash banner olarak ifade edilen hareketli tasarım yapılacaksa kullanıcının etkileşime girebileceği tasarımlara öncelik verilebilir. Bu sayede kullanıcı bannerı kullanarak asıl hedeflenen sayfaya erişim sağlayabilir.
Pin
Banner Örneği

Genel olarak sık tercih edilen ve web siteleri için de uyumlu olan banner boyutları şu şekilde; elbette bu ölçüleri Google öneriyor. Banner tasarlayacağınız sitenin özel ölçüleri olabilir.

200 × 200Küçük kare
240 × 400Dikey dikdörtgen
250 × 250Kare
250 × 360Üçlü geniş ekran
300 × 250Satır içi dikdörtgen
336 × 280Büyük dikdörtgen
580 × 400Netboard
Yorum yapın

1