Adobe Premiere Pro Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Merhabalar, Adobe’un en bilinen uygulamalarından bir tanesi Adobe Premiere Pro nedir? Nerelerde kullanılır? Ne gibi yetenekleri var? Sorularının cevabı için buradayız. Kabaca tanımlamak gerekirse bir video kurgu programıdır. 

Adobe Premiere Pro ile Neler Yapılır?

Müzik kliplerinden, film kurgusuna kadar tüm video kurgu işlemlerini yapabilirsiniz. Özellikle kaba kurgu dediğimiz videoların temel düzenlemesini, zamanlama ve diğer geçişlerini bu programla ayarlayabilirsiniz. 

Bir başka video düzenleme aracı olan Adobe After Effects’den daha hafif ve farklı bir programdır. After Effects ile daha çok görsel efektler hazırlanırken temel video kurgu işleri Premiere Pro ile yapılır. 

Pin
Premiere Pro Nedir Nerelerde Kullanılır?

İçerisinde birçok geçiş efekti, yazı efekti ve renk efekti ile birlikte gelir. Ayrıca bu programı kullanışlı hale getiren özel pluginler bulunur. Bu pluginler sayesinde çok yaratıcı klipler, filmler ve video parçaları oluşturmak mümkün. 

Diğer Adobe programları ile entegre olarak çalışabiliyor. Örneğin bir video parçasının sesini detaylı şekilde değiştirmek ve düzenlemek isterseniz tek tıkla Adobe Audition programına geçip çalışabiliyorsunuz. 

Basit bir ara yüzü var ve alışmak kolay. Video sektöründe çok popüler bir uygulama. Neredeyse her ihtiyacınızı karşılar. Yeşil perdede yapılan bir çekim ya da daha aksiyonlu sahnelerdeki kamera hatalarını giderecek araçlar hepsi Premiere Pro’da mevcut. 

Adobe firması kendisini ve teknolojisini sürekli geliştiren bir şirket. Bu nedenle Premiere Pro’da sürekli daha iyi hale geliyor. 

Yaptığınız tasarımları bir video olarak sunmak için bu programı kullanabilirsiniz. Ya da basit animasyonlar ile yaptığınız tasarımları daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

Premiere Pro lut dosyaları kullanarak ya da kendi renk tonlamalarınızı tasarlayarak videolarınıza sinematik renkler eklemeye imkân verir.

Pin
Adobe Premiere Pro Nedir?

Adobe Premiere Pro Ücretsiz İndirme 

Adobe’un üyelik servisi Creative Clouds üzerinden orijinal versiyonunu ücretsiz şekilde indirip 7 günlük deneme sürümüne sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda bu servisin diğer araçlarını da ücretsiz deneyebilirsiniz. 

Premiere Pro Pluginleri Nedir?

Premiere Pro eklentileri, video düzenleme deneyiminizi için tasarlanan harika araçlardır. Pahalı ekipmanlara veya detaylı bir bilgi birikimine ihtiyaç duymadan video projenize yeni özellikler ve efektler eklemenize yardımcı olurlar.

Renk düzenleme veya gren azaltma & ekleme gibi basit efektler yaratmaktan titreyen görüntüleri sabitlemek veya chroma key (yeşil ya da mavi perde) çalışmasına yardımcı olmak gibi karmaşık görevlere kadar her şeyi yaparlar.

Pin
Adobe Premiere Pro İndirme

En Sık Kullanılan Premiere Pro Pluginleri

Bazı eklentiler video tasarımcıları tarafından sıklıkla kullanılıyor. Aşağıda en çok kullanılan popüler eklentileri bir araya getirdik.

Red Giant Magic Bullet Suite

Bu eklenti için paket halinde sunulan ve birçok özelliği programa ekleyen özel bir plugin. Programda çok sayıda özelleştirilebilen araç mevcut.

Damage Eklentisi

Renk kanalı birleştirme ve ayırmayı içeren hareketli grafik çalışmaları için pratik bir kamera sarsıntısı eklentisidir. Bu eklenti ile müzik klipleri ya da aksiyon sahneleri için çok yaratıcı işler çıkartabilirsiniz.

Film Impact Geçiş Eklentileri

Eğer programın varsayılan olarak gelen geçiş efektleri yetersiz kalırsa bu tarz bir eklenti ile geçiş efektlerini farklılaştırmak mümkün.

Özet

Adobe Premiere Pro Nedir? Sorusuna özetle sinema ve video sektörüne hâkim bir düzenleme programıdır diyebiliriz. Ayrıca sizi hayal gücümü nasıl genişletebilirim adlı makaleye davet ediyoruz.

Yorum yapın