Photoshop’u Türkçe Kullanmak Büyük Tartışma

Merhabalar, tasarımcı tartışmaları gibi bir seri yapsak herhalde en dikkat çeken konulardan bir tanesi de Photoshop’u Türkçe Kullanmak Olurdu. Sosyal medya gruplarında, forumlarda ve diğer mecralarda sıklıkla karşılaştığımız bir tartışma. Photoshop Türkçe mi İngilizce mi kullanılmalı. 

Aslında bu çok özel ve kişiden kişiye göre değişen bir durum. Bir tanesi doğru ya da yanlış diyemeyiz. Peki neden bu kadar çok tartışılıyor? Programı İngilizce veya Türkçe kullanmanın avantajı var mı? Hemen anlatalım.

Bazı kullanıcıların alışkanlıktan bazılarınınsa Türkçemizi korumak adına Photoshop’u Türkçe kullandığını biliyoruz. (Yani iddiaları bu yönde.)

Pin
Photoshop Dil Ayarları

İngilizce Kullanmanın Avantajları

İngilizce dünya çapında ticarette ve diplomaside en yaygın olarak kullanılan dildir. Eğer yalnızca kısıtlı bir bölgeye hizmet vermeyi düşünmüyorsanız kendinizi geliştirmeli ve bu dili öğrenmelisiniz. 

Adobe Photoshop’un yaratıldığı dil yani programın varsayılan dili İngilizcedir. Her yeni sürüm önce İngilizce olarak çıkar. Attık diğer dil desteklerini de hızlıca getiriyorlar ancak eskiden böyleydi. Alışıldığı zaman Türkçeye göre daha kısa, kolay araç ve filtre isimleri ile kullanımı rahattır. Ancak Photoshop Türkçe olarak kullanıldığında da aynı özelliklere ve işlevselliğe sahiptir. Bu yüzden bütün bunlara net olarak avantaj diyemeyiz. 

Belki avantaj olarak eğitim kaynaklarını gösterebiliriz. Hem ülkemizde hem de dünyada İngilizce olarak kullanan tasarımcı sayısı çok fazla. Resmî eğitim videoları ve üçüncü parti kaynakların yayımladığı eğitimler genelde İngilizce program üzerindendir. Bu nedenle bu dilde kullanmaya başlamak ve alışmak ilerisi için daha avantajlı olabilir. 

Türkçe Kullanmanın Avantajları

Çünkü Türkçe ana dilimiz. Bu kadar basit ve mantıklı bir avantajı var. Eğer dil bilmiyorsanız tüm araçların ne işe yaradıklarını kolayca anlayabilirsiniz. Elbette bu kritik öneme sahip bir avantaj değildir. Görsel hafıza ile yabancı kaynaklardan öğrendiklerinizi herhangi bir dilde uygulamak mümkün. Yani bu durumda her iki kullanımda da avantajlar ve farklar çok belirgin değildir.

Bu Davranışlardan Kaçınmak Lazım

Özetle bir uygulamayı hangi dilde kullanırsanız kullanın uygulamanın yeteneklerinde bir değişiklik olmaz. Bu yüzden anlamsız ve kısır tartışmalara girmek zaman kaybıdır. Özellikle bazı kullanıcıların şu tarz yorumlar yaptığına şahit oldum. “Bu tasarımcı zaten Photoshop’u Türkçe kullanıyor ne kadar bilgisi olabilir ki? Bir şey bilmiyor.” Bu gibi ötekileştirme ve hakaret içeren yorumlar yapmaktan kaçının. Bu sizi sığ ve dar görüşlü biri olarak gösterir.

Alışkanlıkları, kişisel tercihleri düşünün ve saygı göstermeyi unutmayın. Daha önce hiç çizim yapmamış, Photoshop kullanmaya yeni başlamış bir tasarım meraklısı da olsa çok profesyonel bir grafik tasarım uzmanı da olsa aynı gemide olduğumuzu unutmadan hareket etmeli. 

Pin
Saygı

Bizler tasarımcıyız. Bu sanat dalını ve mesleği hep bir adım ileriye götürerek ona değer kazandırmalıyız. Her sektörde olduğu gibi rekabet bizde de var. Ancak bu rekabet kişisel özelliklerimiz ve tercihlerimiz üzerinden değil, ortaya çıkarttığımız ve yarattığımız tasarım eserleri üzerinden olmalı. 

Photoshop’u Türkçe Kullanmak konusunda sizler ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında fikirlerinizi paylaşarak hem sohbete dahil olabilirsiniz hem de etkileşimi yükselterek bize destek olabilirsiniz. Ayrıca temel Photoshop eğitimleri için Photoshop 101 kategorisine göz atabilirsiniz. Sağlıcakla kalın, görüşmek üzere.

“Photoshop’u Türkçe Kullanmak Büyük Tartışma” üzerine 3 yorum

Yorum yapın