Ara
Close this search box.

Photoshop’u Türkçe Kullanmak Büyük Tartışma

Photoshop’u Türkçe Kullanmak

Merhabalar, tasarımcı tartışmaları gibi bir seri yapsak herhalde en dikkat çeken konulardan bir tanesi de Photoshop’u Türkçe Kullanmak Olurdu. Sosyal medya gruplarında, forumlarda ve diğer mecralarda sıklıkla karşılaştığımız bir tartışma. Photoshop Türkçe mi İngilizce mi kullanılmalı. 

Aslında bu çok özel ve kişiden kişiye göre değişen bir durum. Bir tanesi doğru ya da yanlış diyemeyiz. Peki neden bu kadar çok tartışılıyor? Programı İngilizce veya Türkçe kullanmanın avantajı var mı? Hemen anlatalım.

Bazı kullanıcıların alışkanlıktan bazılarınınsa Türkçemizi korumak adına Photoshop’u Türkçe kullandığını biliyoruz. (Yani iddiaları bu yönde.)

Photoshop Dil Ayarları

İngilizce Kullanmanın Avantajları

İngilizce dünya çapında ticarette ve diplomaside en yaygın olarak kullanılan dildir. Eğer yalnızca kısıtlı bir bölgeye hizmet vermeyi düşünmüyorsanız kendinizi geliştirmeli ve bu dili öğrenmelisiniz. 

Adobe Photoshop’un yaratıldığı dil yani programın varsayılan dili İngilizcedir. Her yeni sürüm önce İngilizce olarak çıkar. Attık diğer dil desteklerini de hızlıca getiriyorlar ancak eskiden böyleydi. Alışıldığı zaman Türkçeye göre daha kısa, kolay araç ve filtre isimleri ile kullanımı rahattır. Ancak Photoshop Türkçe olarak kullanıldığında da aynı özelliklere ve işlevselliğe sahiptir. Bu yüzden bütün bunlara net olarak avantaj diyemeyiz. 

Belki avantaj olarak eğitim kaynaklarını gösterebiliriz. Hem ülkemizde hem de dünyada İngilizce olarak kullanan tasarımcı sayısı çok fazla. Resmî eğitim videoları ve üçüncü parti kaynakların yayımladığı eğitimler genelde İngilizce program üzerindendir. Bu nedenle bu dilde kullanmaya başlamak ve alışmak ilerisi için daha avantajlı olabilir. 

Türkçe Kullanmanın Avantajları

Çünkü Türkçe ana dilimiz. Bu kadar basit ve mantıklı bir avantajı var. Eğer dil bilmiyorsanız tüm araçların ne işe yaradıklarını kolayca anlayabilirsiniz. Elbette bu kritik öneme sahip bir avantaj değildir. Görsel hafıza ile yabancı kaynaklardan öğrendiklerinizi herhangi bir dilde uygulamak mümkün. Yani bu durumda her iki kullanımda da avantajlar ve farklar çok belirgin değildir.

Bu Davranışlardan Kaçınmak Lazım

Özetle bir uygulamayı hangi dilde kullanırsanız kullanın uygulamanın yeteneklerinde bir değişiklik olmaz. Bu yüzden anlamsız ve kısır tartışmalara girmek zaman kaybıdır. Özellikle bazı kullanıcıların şu tarz yorumlar yaptığına şahit oldum. “Bu tasarımcı zaten Photoshop’u Türkçe kullanıyor ne kadar bilgisi olabilir ki? Bir şey bilmiyor.” Bu gibi ötekileştirme ve hakaret içeren yorumlar yapmaktan kaçının. Bu sizi sığ ve dar görüşlü biri olarak gösterir.

Alışkanlıkları, kişisel tercihleri düşünün ve saygı göstermeyi unutmayın. Daha önce hiç çizim yapmamış, Photoshop kullanmaya yeni başlamış bir tasarım meraklısı da olsa çok profesyonel bir grafik tasarım uzmanı da olsa aynı gemide olduğumuzu unutmadan hareket etmeli. 

Saygı

Bizler tasarımcıyız. Bu sanat dalını ve mesleği hep bir adım ileriye götürerek ona değer kazandırmalıyız. Her sektörde olduğu gibi rekabet bizde de var. Ancak bu rekabet kişisel özelliklerimiz ve tercihlerimiz üzerinden değil, ortaya çıkarttığımız ve yarattığımız tasarım eserleri üzerinden olmalı. 

Photoshop’u Türkçe Kullanmak konusunda sizler ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında fikirlerinizi paylaşarak hem sohbete dahil olabilirsiniz hem de etkileşimi yükselterek bize destek olabilirsiniz. Ayrıca temel Photoshop eğitimleri için Photoshop 101 kategorisine göz atabilirsiniz. Sağlıcakla kalın, görüşmek üzere.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

3 yanıt

  1. CS2 sürümünden beri ingilizce kullanıyorum türkçeye geçince aradığımı bulamıyorum 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma Rehberi 2024

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma konusu giderek popülerliğini artırıyor. Dijital dünyanın hızla evrildiği günümüzde, görsel içeriklerin önemi hiç olmadığı kadar arttı. Peki, bütçenizi sarsmadan, etkileyici

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

İçindekiler

3 yanıt

  1. CS2 sürümünden beri ingilizce kullanıyorum türkçeye geçince aradığımı bulamıyorum 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye