E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı?

E-ticaret sitesi tasarımı satışlar üzerinde etkili olan en önemli konular arasında bulunur. Yapılan araştırmalara bakıldığında bir e-ticaret sitesini ziyaret eden müşterilerin 10’da 4’ü sadece tasarım ile platform hakkındaki kararını vermektedir. Bu yüzden özellikle görsel detaylarına e-ticaret sitelerinde çok dikkat etmek gerekiyor.

E-Ticaret Sitesi Tasarımında Önemli Noktalar

  • İşlevsellik
  • Kullanıcı Deneyimi
  • Hız ve Optimizasyon
  • Arayüz Tasarımı

Tüm bunlar bir e-ticaret sitesini başarıya ulaştırabilecek önemli hususlardır. Kullanıcı deneyiminin insanların kolayca aradığı ürünü bulup, çok yorulmadan, alışık olduğu şekilde alışverişe başlaması ve tamamlaması açısından önemlidir.

Pin

İşlevsellik ise hem e-ticaret sitesini hem de müşteriyi koruyan bir faktör. İki taraftan birine herhangi bir şey katmayan, gelişi güzel yerleştirilmiş tasarım öğeleri ya da yazılım öğeleri işlevselliği düşürebilir. Bu nedenle sitenizde bulunan her şeyin bir anlamı olmalı.

Bunları bir arada düşünürsek sitenin performansı da devreye giriyor. Kimse dakikalar boyunca bir sayfanın açılmasını beklemez. Artık milisaniyeler ile hareket eden bir internet kullanıcısına hizmet verdiğinizi unutmayın. Bu neden hız ve performans konuları üzerinde titizlikle çalışılmalı.

Arayüz Tasarımı asıl farklılaştığımız alan olabilir. Neyin nasıl görüneceğine doğru karar vermek lazım.

Sadelik Her Zaman İyidir

E-ticaret sitesi temel olarak alışverişin yapılacağı, son derece işlevsel bir yapıya sahip platformdur. Bu yüzden tasarım yaparken özellikle görsel kullanımında olabildiğince sadelik ön planda tutulmalıdır. Sadeliğin olmaması platformun karmaşık görünmesine ve kullanıcı deneyiminin de düşmesine yol açacaktır. Sitede kullanıcının kolay şekilde üyelik oluşturabilmesi, aradığını bulabilmesi ve işlemlerini yapabilmesi önemlidir. Bu bakımdan karmaşık, göz yorucu ve dikkat çekici tasarımlardan uzak durulmalıdır.

Pin

Ana Sayfada Önemli Noktalar

Bir siteye girildiğinde en önemli nokta ziyaretçiye nasıl göründüğüdür. Bu kapsamda logo tasarımından ürün görsellerine kadar her şey estetik ve anlaşılır şekilde olmalıdır. E-ticaret sitesi tasarımı için en önemli nokta kullanılacak tüm görsel detayların doğru şekilde kararlaştırılması ve uygulanabilmesidir. Kullanıcılar kampanyalara, duyurulara da aynı şekilde ulaşabilmeli ve onları görebilmelidir. Kampanya görsellerinde aşırı ifadeler ve karmaşık görsellerin kullanılması ise sanılanın aksine ilgi toplamaktan çok kullanıcıları güven sorunu yüzünden uzaklaştıracaktır. Kullanılacak olan görsellerin sık tesadüf edilmeyen ve tamamen siteye özel tasarlanmış olmalarına da ayrıca dikkat edilmelidir.

E-Ticaret Sitesi Ürünlerinde Dikkat Çekicilik

Pin

Her ne kadar genel görünüm açısından ürünlerde sadelik ön planda olsa da burada minimalist estetik detayları uygulanmalıdır. Aksi halde aşırı basitlik kullanıcılar için yine olumsuz bir görünüm yaratacaktır. Bunun önüne geçmek adına ise ürünlere özel olarak düzenlenmiş olan tasarımlar kullanılabilir. Örneğin bir ürünün gerçek fotoğrafının yanında özel olarak çizilmiş görselinin de yer alması müşterilerin çok daha fazla ilgisini çekecektir. Özellikle görsel kullanımında ürünü günlük yaşam içerisinde gösterecek olan tasarım detaylarına yer verebilirsiniz. Aynı şekilde ürünlerin canlı pastel tonlarında çizimlerini oluşturmak da yine dikkat çekmek açısından başarılı olacaktır. Son olarak temanın da renk uyumunun, font seçiminin ve siteye yerleştirilmesinin özen istediğini, markanın genel görünümüne uygun olması gerektiğini unutmamalısınız.

Yorum yapın